Krajským silničářům začal zimní režim

Ilustrační foto (Foto: Zlínský kraj)Ilustrační foto (Foto: Zlínský kraj)
Ilustrační foto (Foto: Zlínský kraj)
Co se děje 8. 11. 2017 | Autor: Irena Frolová

ZLÍNSKÝ KRAJ - Pro krajské silničáře začal v listopadu opět zimní režim. Část vozového parku silničářů už má zimní nástavby a je připravena vyjíždět zmírňovat následky sněžení a zimních povětrnostních jevů, serveru Zlin.cz to za Ředitelství silnic Zlínského kraje uvedl Vojtěch Cekota.

Období zimní údržby silnic trvá podle zákona do konce března.

O zimní údržbu se budou na silnicích II. a III. třídy ve Zlínském kraji starat Správy a údržby silnic jednotlivých regionů (Valašska, Zlínska, Kroměřížska a Slovácka). Zimní údržba na silnicích I. třídy ve Zlínském kraji bude prováděna na základě uzavřených smluvních vztahů mezi Ministerstvem dopravy ČR, resp. Ředitelstvím silnic a dálnic ČR a sdružením AVE + SÚS.

Pokud jde o krajské silnice, chemický posyp (solení) bude podle plánu zimní údržby letos (stejně jako v minulém roce) uplatňován na 741 kilometrech dopravně nejzatíženějších silnic (45 %), inertními posypy (kamennou drtí) bude udržováno 916 kilometrů (55 %). "Přibližně 107 kilometrů silnic III. třídy s malým dopravním významem (6 % krajských silnic) se v zimě neudržuje. Tyto úseky jsou opatřeny svislým dopravním značením, které řidiče na neudržovaný úsek předem upozorní," řekl Cekota.

Pro účely zimní údržby jsou silnice rozděleny do tří skupin či pořadí. U každého pořadí platí jiné zákonné časové limity pro odstranění závad ve sjízdnosti. Pro silnice zařazené v I. pořadí je lhůta pro obnovení sjízdnosti tři hodiny, ve II. pořadí šest hodin a ve III. pořadí 12 hodin. Podrobné mapy plánu zimní údržby silnic i s jejich zařazením do příslušného pořadí najdou motoristé na webu Ředitelství silnic Zlínského kraje.

Celkově bude v zimním období 2017 až 2018 připraveno pro silnice II. a III. třídy na území celého kraje 62 sypačů pro posyp vozovek i odstraňování sněhu pluhováním, 84 traktorových radlic, 43 nakladačů a 15 kusů těžké techniky (sněhových fréz, grejdrů apod.). Při maximálním nasazení může být do zimní údržby silnic zapojeno až 326 pracovníků. Pro letošní zimní období je na skládkách a ve skladech SÚS připraveno 10 028 tun posypové soli a 16 700 tun kamenné drti.

Dispečinky zimní údržby budou držet po celé zimní období nepřetržitou službu. Směnový vedoucí sleduje vývoj počasí pomocí meteorologického systému METIS. Má přehled o místní předpovědi počasí i o vývoji povětrnostní situace v sousedních regionech. Dalším nemalým pomocníkem při rozhodování o výjezdu sypačů jsou automatizované meteostanice, které jsou instalovány u silnic na různých místech kraje. V současné době je jich v provozu 23, z toho tři u silnic II. třídy. Dispečeři dodávají informace také do celostátního informačního systému o sjízdnosti silnic, který provozuje Ředitelství silnic a dálnic ČR.

 

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam