Vyrovnávací platby pro zdravotnické služby přijdou kraj na miliony korun, nejvíce pohltí záchytka

Protialkoholní a protitoxikomanská záchytná stanice (Foto: Zlínský kraj)Protialkoholní a protitoxikomanská záchytná stanice (Foto: Zlínský kraj)
Protialkoholní a protitoxikomanská záchytná stanice (Foto: Zlínský kraj)
Co se děje 21. 11. 2017 | Autor: Irena Frolová

ZLÍNSKÝ KRAJ - Prostřednictvím vyrovnávací platby se Zlínský kraj zavázal financovat zajištění lékařské pohotovostní služby, činnost protialkoholní a protitoxikomanické záchytné stanice, činnost střediska vědeckých informací a specializované knihovny. Celkem se jedná o 22 milionů korun, které budou formou dotace financovány z rozpočtu Zlínského kraje.

Lékařskou pohotovostní službou jsou pověřeny nemocnice založené Zlínským krajem (Krajská nemocnice T. Bati, Uherskohradišťská nemocnice, Kroměřížská nemocnice a Vsetínská nemocnice). Pro oblast Valašského Meziříčí bude pohotovost zajišťovat Nemocnice Valašské Meziříčí. Zbývající oblasti Zlínské kraje budou zajištěny prostřednictvím Zdravotnické záchranné služby Zlínského kraje. V příštím roce budou uzavřeny smlouvy o poskytnutí vyrovnávací platby s Krajskou nemocnicí T. Bati ve výši 4,1 milionu korun, Uherskohradišťskou nemocnicí ve výši 2,3 milionu korun, Kroměřížskou nemocnicí ve výši 2,3 milionu korun, Vsetínskou nemocnicí ve výši 3,4 milionu korun a Nemocnicí Valašské Meziříčí ve výši jeden milion korun. Lékařská pohotovostní služba ve Valašských Kloboucích, v Bystřici pod Hostýnem, v Uherském Brodě a v Rožnově pod Radhoštěm bude i nadále provozována Zdravotnickou záchrannou službou Zlínského kraje.

Protialkoholní a protitoxikomanskou záchytnou stanici provozuje Kroměřížská nemocnice, které bude poskytnuta vyrovnávací platba ve výši 8,3 milionu korun. "Ošetřeným osobám bude účtována cena za záchyt v minimální výši 1 300 korun. U této ceny dochází ke zvýšení oproti aktuální výši o 350 korun. Rozpočet počítá s růstem nákladů na službu zejména v důsledku růstu mzdových nákladů. Od 1. ledna se totiž předpokládá navýšení tarifních mezd zdravotnických pracovníků o 10 %," upřesnila Janečková.

Středisko vědeckých informací Krajské nemocnice T. Bati funguje jako knihovnické i informační pracoviště pro oblast lékařství a zdravotnictví v celém Zlínském kraji. Vzhledem k vysoce specializovanému zaměření má veřejnost zájem jej navštěvovat. Tato činnost je pro nemocnici ztrátová, proto Zlínský kraj poskytne nemocnici dotaci ve výši 660 tisíc korun.

Účelem vyrovnávací platby je dokrytí ztráty, která při výkonu služeb obecného hospodářského zájmu vzniká, maximálně však do částky stanovené Zastupitelstvem Zlínského kraje. Konkrétní podmínky vyrovnávací platby stanoví Zlínský kraj v samostatných smlouvách o poskytnutí vyrovnávacích plateb vždy na kalendářní rok k jednotlivým službám obecného hospodářského zájmu.

 

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam