Další pervitinový gang ze Slovácka jde za mříže

ZLÍN – Další drogový gang putuje za mříže. Zlínský krajský soud dnes potrestal jedenáctičlennou skupinu lidí ze Slovácka, kteří v letech 2011-2014 vařili ve velkém pervitin. Soud jim prokázal, že šlo nejméně o 1,5 kilogramu této drogy, ale podle odhadů kriminalistických expertů však mohla tato parta lidí ve skutečnosti vyrobit až 36 kilo látky. Toto množství se však soudu nepodařilo prokázat.

Hlavou celé skupiny měl být Jaroslav Pešek z Polešovic. Toho také soud potrestal jedenáctiletým pobytem za mřížemi. Jeho dva největší komplice Michala Zalubila a Jana Vondráčka poslal soud na devět let za mříže.

Pešek měl původně pervitin vyrábět sám, postupně však pro své „podnikání“ najímal další lidi. Nakonec se tak do celé party zapojil Petr Bartoš, Karel Pančocha, Roman Sedláček, Michal Šurmánek, Radek Vanďurka, Michal Zalubil, Tomáš Vaculín, Peškova bývalá přítelkyně Petra Veselá a Tomáš Volf. Ten jediný se ale na výrobě pervitinu nepodílel. Policie jej vinila za to, že pěstoval pro Peška v domě ve Zlechově na Uherskohradišťsku marihuanu.

To, že tito lidé nebyli žádnými troškaři, dokazoval i fakt, že si pořídili hned dvě velké varny, a to v rodinném domě v Polešovicích a Nedakonicích. Lidé, kteří se na výrobě pervitinu podíleli, tam prakticky chodili jako do továrny. „Vypadalo to tam jako na výrobní lince, řada lidí se zde střídala na směnách. Drogu tam vyráběli opravdu ve velkém,“ uvedl před časem vedoucí odboru obecné kriminality Pavel Trnka.

Video: Zadržení drogového gangu

Pervitin prý většinou vyráběl s Michalem Zalubilem, u několika dávek byl Radek Vanďurka. Další část lidí byla využívána k tomu, aby jezdila pro léky a chemikálie. Zbytek skupiny pak již hotový pervitin prodávali narkomanům. Podle policie měl Pešek nastavena vnitřní pravidla, která museli dealeři dodržovat. Drogu nesměli prodávat mladistvým, měli zakázáno pervitin ředit a nemohli prodávat pervitin jiného výrobce. „Je mi to líto. Udělal jsem to z hlouposti a nerozvážnosti, ale nikdy v takovém rozsahu, jak tvrdí obžaloba. Nebyl jsem hlavní organizátor, nikoho jsem neřídil. Bylo to živelné,“ hájil se při minulých líčení Pešek. Ostatní členové se hájili tím, že rozhodně nebyli žádnou organizovanou skupinou a rozcházeli se i ve výpovědích ohledně množství vyrobeného pervitinu.

Podle soudce Jiřího Dufka bylo více než jasné, že skupina organizovaná byla. „Byl zde výrobce, pak další lidé, kteří jezdili pro léky a nakonec distributoři. Je tedy zcela nepochybné, že šlo o organizovanou skupinu. Navíc jde o případ velkého rozsahu, který není až tak obvyklý,“ podotkl předseda senátu. Podle něj je i zřejmé to, že gang mohl skutečně vyrobit takřka 40 kilogramů drogy. K tomuto množství dospěl kriminalistický ústav podle zajištěného množství chemikálií a laboratorního skla. „Nicméně toto se nám nepodařilo bezpochyby prokázat. Pokud by tomu tak bylo, tak je pravděpodobné, že by i výsledné tresty mohly být vyšší,“ upozornil ještě soudce Dufek.
Zatímco Pešek, Vondráček a Zalubil si budou odpykávat své tresty ve vězení, zbytek gangu odešel jenom s podmínkami, které byl v rozmezí od dvou do pěti let. Rozsudky ale nejsou takřka pravomocné. Kromě Petry Veselé, která svou tříletou podmínku přijala, si ostatní ponechali lhůty na rozmyšlenou, stejně tak i státní zástupce.

Během jednoho měsíce jde již o druhý případ takto velké skupiny lidí ze Slovácka, která se „živila“ výrobou a prodejem pervitinu. Před časem zlínský soud potrestal dvanáctičlennou partu lidí ze Slovácka, v čele s Alešem Fornůskem. Ten dostal desetiletý trest.

Fotogalerie

run_function(‚hash‘,’fotogalerie-zlin-cz-list‘,’91677′,’global $wc;$wc=array();$pom=stripslashes(‚1783‘); $wc[‚id‘]=(($GLOBALS[‚interpret‘]->is_serialized($pom))? unserialize($pom):$pom);$pom=stripslashes(‚91677‘); $wc[‚unique_id‘]=(($GLOBALS[‚interpret‘]->is_serialized($pom))? unserialize($pom):$pom);$wc[‚function_id‘]=’fotogalerie-zlin-cz-list‘;‘,’a:0:{}‘); ?>

 

Zobrazit fotogalerii >>

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x