Ve Zlíně byl slavnostně otevřen Vzdělávací komplex za více než 420 milionů korun

Foto: UTB a Zlin.czFoto: UTB a Zlin.cz
Foto: UTB a Zlin.cz
Co se děje 6. 12. 2017 | Autor: Irena Frolová

ZLÍN - Univerzita Tomáše Bati (UTB) otevřela slavnostně svůj Vzdělávací komplex ve Štefánikově ulici ve Zlíně. Serveru Zlin.cz to sdělil Jan Malý z tiskového oddělení školy.

Objekt bude sloužit zejména studentům a pedagogům Fakulty humanitních studií, ale nejen jim. Jeho součástí bude i výstavní prostor Fakulty multimediálních komunikací UTB.

Nový vzdělávací objekt univerzity vyrostl během let 2015 - 2017 a jeho autorkou je stejně jako v případě nedalekého Kongresového a univerzitního centra excelentní světová architektka Eva Jiřičná, zlínská rodačka.

„Uvedením Vzdělávacího komplexu UTB do provozu budou mít všechny fakulty naší univerzity své vlastní sídlo. Věřím, že objekt i se svým okolím významně zkrášlí centrum města Zlína," řekl rektor Petr Sáha.

Video: Časosběr z výstavby Vzdělávacího komplexu UTB

Novostavba Vzdělávacího komplexu UTB se skládá ze dvou identických budov (křídel) o šesti nadzemních podlažích, vzájemně propojených přízemním vstupním objektem. V přízemí se nachází foyer s recepcí, přednáškový sál pro 240 lidí a tři posluchárny pro 98, 70 a 72 lidí. Zbývající plocha prvního nadzemního podlaží obsahuje učebny, kanceláře, výstavní galerii, komunikační a technické místnosti. V dalších nadzemních podlažích jsou umístěny učebny, pracovny pedagogů, kanceláře a zasedací místnosti. Nechybí specializované učebny pro výuku ošetřovatelství, dále multimediální učebny pro výuku jazyků a tlumočení, učebna pro hudební výchovu, a také Studentský klub.

V podzemí budov se nacházejí garáže pro 87 vozidel a provozně technické zázemí komplexu. Objekt je dostupný osobními auty, prostředky MHD, ale i pěšky. Nachází se v centru Zlína v bezprostřední blízkosti dalších univerzitních budov. Svou orientací a architektonickým řešením objekt respektuje urbanistický systém v dané lokalitě a plynule navazuje na stávající zástavbu. Dá se očekávat, že se Vzdělávací komplex UTB stane jednou z výrazných  novodobých staveb ve městě Zlíně.

Investiční náklady stavby činily 428 milionů korun bez DPH, z toho 75 % bylo hrazeno ze státního rozpočtu prostřednictvím MŠMT, 25 % hradila UTB ve Zlíně z vlastních prostředků. Vybavení interiéru stálo 32 milionů korun bez DPH, projektové práce 22 milionů korun bez DPH, inženýrská činnost osm milionů korun bez DPH, nákup pozemku šest milionů korun bez DPH (z toho 5 milionů uhradilo MŠMT a jeden milion univerzita).

Studenti a pedagogové se do nového Vzdělávacího komplexu nastěhují začátkem letního semestru (v únoru 2018). „Snažili jsme se, aby se studenti i zaměstnanci cítili v objektu příjemně a dobře se jim v něm pracovalo," zdůraznila architektka Eva Jiřičná.

Program slavnostního dne zahrnoval také vernisáž výstavy fotografií nazvané Schodiště Evy Jiřičné, kterou připravila univerzita ve spolupráci s Fakultou multimediálních komunikací UTB v nové galerii. Výstava představuje nejkrásnější realizace schodišť z budov a interiérů z celého světa, jimiž se Eva Jiřičná proslavila, a díky nimž bývá nazývána první dámou high tech architektury. Od února příštího roku, kdy bude komplex zcela zprovozněn, bude výstava přístupná i veřejnosti.

Fotogalerie

 

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam