Dobrá alternativa ve zlínské Alternativě. Na návštěvě s návštěvníky města

foto: zlin.czfoto: zlin.cz
foto: zlin.cz
Kultura 10. 12. 2017 | Autor: Jan Čada

ZLÍN - Kdo hledá příjemnou alternativu k předvánočnímu shánění dárků, nechť nahlédne do zlínského kulturního institutu Alternativa ve zdejším Kolektivním domě. Ten mimochodem od poloviny minulého století nabízel poněkud alternativní bydlení, takže je oblíbený stánek ne vždy všedních uměleckých i jiných počinů umístěn a pojmenován naprosto adekvátně.

Návštěvy ve Zlíně/Gottwaldově to je přinejmenším velmi poučná výstava fotografií a dobových dokumentů ze státního okresního archivu ve Zlíně - Klečůvce.

Kdo přijde a patří už trochu k pamětníkům, má jako na dlani historii města v celém 20. století.

Tomáš Baťa kupříkladu vítá ve Zlíně jinéhoTomáše. Prvního československého prezidenta Tomáše G. Masaryka.

Jsou tu hosté nevítaní z roku 1939 i 1968, povětšinou ale samozřejmě vítaní a velmi zajímaví v kontextu doby.

Kdo si dnes vzpomene, že sem zavítal třeba "opravdový člověk" Alexej Meresjev, anebo indický premiér Néhrú, jak rychle prchá z paměti návštěva Tomáše Bati juniora v roce 1989.

A co takhle prezident Beneš, Jan Werich, Josef Skupa se svými "dětmi Spejblem a Hurvínkem, spousta populárních herců na Filmových žních začátkem válečných 40. let.

A tak dále a tak dále. Na 40 panelech úžasný dokument doby s osobnostmi, tak, jak se objevily v dějinách města, které prošlo nejen změnou názvu, ale právě ve 20. století zažilo rozvoj přímo bouřlivý.

Fotogalerie

 

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam