Na messengeru řádí podvodníci! Z lidí vytahají tisíce

ZLÍN – Na aplikaci Messenger řádí podvodníci. Několik lidí už připravili o stovky či dokonce tisíce korun. Okradení lidé si totiž celou dobu mysleli, že se baví se svým příbuzným nebo známým. Zprávy totiž chodí přímo z jejich profilů.

Jedním z podvedených lidí je i Petr Beníček ze Zlína. O víkendu dostal zprávu na messengeru od své sestřenice. „Psala mi, abych jí na sebe poslal telefonní číslo. Myslel jsem, že asi ztratila mobil, takže jsem jí ho poslal,“ svěřil se Zlin.cz muž. O tom, že by se mělo jednat o podvodníka, vůbec neměl ponětí. Nic tomu totiž nenasvědčovalo. „Zpráva byla odeslána z jejího facebookového profilu i s její fotkou. I text byl napsaný v češtině, bez gramatických chyb,“ vysvětlil Petr Beníček.

Během chvíle mu znovu přišla zpráva z messengeru, kde jej „sestřenice“ prosí o zaslání kódu, který mu vzápětí přijde. „Myslel jsem, že třeba řeší placení dárků nebo jinou službu, takže jsem jí ho poslal. Dokonce mě ještě prozváněla, protože jsem si na chvíli odběhl. Byla to klasická kombinace čísel a písmen, jako když třeba zadáváte platbu přes internet a podobně,“ poznamenal muž. Jenomže nato mu přišla SMS zpráva s textem: Koupili jste si elektronický obsah za 1 200 Kč. Děkujeme. „Nerozuměl jsem tomu, tak jsem sestřenici hned volal,“ popisoval dále Petr Beníček.

Jaké však bylo jeho překvapení, když zjistil, že sestřenice vůbec o ničem neví, a dokonce nemá ani aplikaci Messenger staženou. „Přitom ve chvíli, kdy jsem s ní mluvil, jsem dostával dál od ní textové zprávy. Znovu mě žádala, abych jí přeposlal ještě jeden kód. V tu chvíli mi došlo, že se zřejmě někdo naboural na její facebook,“ podotkl podvedený muž. Okamžitě proto kontaktoval svého operátora, který mu další chod těchto zpráv zablokoval. Kdyby však  znovu poslal požadovaný kód, mohlo ho to stát dalších sedm set korun. Bohužel se mu částka 1200 korun na výpise stačila objevit. „Naštěstí se mi podařilo s operátorem domluvit, že zaplatím jenom polovinu sumy, nicméně i 600 korun je poměrně vysoká částka,“ konstatoval Petr Beníček. Jak mu však jeho sestřenice později oznámila, během chvíle se jí ozvali další její známí, které měla v přátelích na facebooku, že oni přišli o stovky korun. Naletěli úplně stejným způsobem. I jim přišla zpráva z messengeru s žádostí o zaslání čísla a později kódu. „Co vím, tak ty částky byly různé, od pěti set korun až po tisíce,“ konstatoval Petr Beníček.

Pan Beníček už svůj případ oznámil na policii, která se jím bude dál zabývat. „Bohužel podobné případy se skutečně objevují. Proto nabádáme lidi, aby v žádném případě nereagovali na zasílání různých kódů, i kdyby se ta zpráva skutečně tvářila jako od někoho z příbuzných. Pokud se vám něco takového stane, raději si tuto informaci nejprve ověřte u člověka, který vám takovou výzvu měl zaslat,“ vyzvala mluvčí zlínské krajské policie Lenka Javorková.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x