Student z Bystřice vyhrál soutěž o truhláře roku

ZLÍNSKÝ KRAJ – Student Střední školy nábytkářské a obchodní Bystřice pod Hostýnem Roman Vilášek vyhrál soutěž o truhláře letošního roku. Prvenství získal v konkurenci dalších 18 soutěžících z deseti různých škol v celé republice, řekl serveru Zlin.cz Jan Vandík z tiskového centra krajského úřadu.

Škola, kterou zřizuje kraj, se účastnila přehlídky škol a zaměstnavatelů, která nese název Vzdělání a řemeslo. „Obdržela několik ocenění za propojení školské a podnikatelské sféry, za nejlepší prezentaci zahraniční spolupráce a také v soutěži Truhlář roku 2017. V kategorii týmů získala druhé místo a mezi jednotlivci triumfoval Roman Vilášek,“ informoval Vandík.

Soutěž byla složená ze dvou částí, a to praktické a teoretické. „V praktické bylo naším úkolem vyrobit židličku pro děti z dětského domova. Měli jsme na to celkem deset hodin rozdělených do dvou dnů. Hodnotila se kvalita konstrukčních spojů, dodržení rozměrů a tvaru opracování dílců i celkový vzhled výrobku. V teoretické části na nás čekaly otázky z technologie, konstrukce nábytku a nauky o materiálu,“ popsal Vilášek.

Test mu připadal lehký, ale praktickou část hodnotí jako složitější. „Bylo na ni málo času. Úkol jsem stihl dokončit deset minut před limitem. Obdrželi jsme materiál a výkresy. Nářadí jsme museli mít svoje. Nebylo povolené konzultovat postup nebo spolupracovat s ostatními soutěžícími. Pořadatelé to bedlivě hlídali. Nemohli jsme se radit ani se svými pedagogy,“ uvedl Vilášek.

Na truhláře se dal proto, že ho odmalička bavilo něco vyrábět. „Bylo jasné, že se budu živit nějakým řemeslem. Když jsem vybíral na konci základní školy obory, nejvíce mě nadchl truhlář. Od prvního ročníku máme jeden týden teoretické vyučování a druhý týden odborný výcvik ve školních dílnách,“ dodal student, který má nejraději předměty jako konstrukce nábytku a technické kreslení. „Líbí se mi dřevo. Je to pěkný materiál, při práci s ním se člověk nezašpiní jako například s železem. Navíc pěkně voní. Baví mě dělat z masivu a také když pracujeme na něčem méně obvyklém,“ prozadil Vilášek.

Ve škole už dělal dětskou sedačku, krmítko pro ptáky, květinový stolek, ale i posed pro myslivce. Při práci používá ruční a rámové pily, dláta, hoblíky, vrtáky i dřevoobráběcí stroje. „Nejčastěji se dostáváme do styku se smrkem, ale děláme i s tvrdšími materiály jako s bukovým, dubovým nebo ořechovým dřevem,“ dodal Vilášek s tím, že nyní končí třetí ročník a po výučním listu by si chtěl udělat maturitní zkoušku.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x