Z krajské Mapy dotací vyplynuly zajímavé údaje

Ilustrační foto (Foto: Zlínský kraj)Ilustrační foto (Foto: Zlínský kraj)
Ilustrační foto (Foto: Zlínský kraj)
Co se děje 9. 1. 2018 | Autor: Irena Frolová

ZLÍNSKÝ KRAJ - Mapa dotací funguje teprve půl roku a už odhalila zajímavé informace. Jak se ukázalo, kraj loni zpracoval více než 1 200 žádostí o dotace a z pohledu přepočtu peněz na počet obyvatel si nejlépe vedly obce Bořenovice, Rudimov a Staré Hutě, serveru Zlin.cz to oznámil Jan Vandík z tiskového oddělení kraje.

Podrobné a přehledné informace o dotacích, které Zlínský kraj poslal nejen městům a obcím, ale i zájmovým spolkům, podnikajícím fyzickým osobám i dalším žadatelům, kteří sídlí na území těchto měst a obcí, nabízí již půl roku aplikace na webu Zlínského kraje nazvaná Mapa dotací. Mimo jiné z ní vyplývá, že kraj v loňském roce ze svého rozpočtu poskytnul 1 271 dotací v celkové výši 166,628 milionu korun. Do mapy nejsou zahrnuty prostředky, které kraj posílá svým příspěvkovým organizacím a obchodním společnostem, stejně jako peníze z Evropské unie a státního rozpočtu, jež jsou účelově označeny.

Jak mapa ukazuje, z celkové loňské sumy putovalo 42,661 milionu korun do oblasti školství, mládeže a sportu, 23,751 milionu do kultury, 14,306 milionu do sociální oblasti a zbývající zhruba polovina do ostatních oblastí. Nejvíce peněz přitom směřovalo do okresu Zlín (64,310 mil.), následují okresy Uherské Hradiště (46,520 mil.), Vsetín (35,207 mil.) a Kroměříž (20,591 mil.).

Co se týká přímo samotných měst a obcí, kterých je v kraji celkem 307, lze z mapy vyčíst, že největší objem poskytnutých dotací připadnul do území největších měst v kraji – Zlín (37,615 milionu korun), Uherské Hradiště (21,130 mil.), Vsetín (13,116 mil.), Kroměříž (7,158 mil.) a Valašské Meziříčí (5,495 mil.).

Mapa dotací však nabízí i možnost podívat se na to, kolik peněz do území obcí zamířilo v přepočtu na jednoho jejich obyvatele. Z tohoto pohledu na tom vloni nejlépe byly Bořenovice (3 600 korun na jednoho obyvatele), dále Rudimov (3 553), Staré Hutě (3 162), Podhradí (3 004) a Komárno (2 735). Celokrajský průměr na jednoho obyvatele činil 286 korun. "Pokud se v mapě zaměříme na správní odvody obcí s rozšířenou působností (ORP), můžeme vidět, že nejvyšší průměr přijatých dotací na jednoho obyvatele byl v roce 2017 v ORP Uherské Hradiště (430 korun), následuje ORP Zlín (423), ORP Valašské Klobouky (365), ORP Vsetín (313) a ORP Luhačovice (308). Vždy je ale vhodné k této souhrnné informaci prozkoumat detail jednotlivé obce a účel poskytnuté dotace," podotkl Vandík.

Údaje v mapě jsou dohledatelné od roku 2007. Jejími autory jsou pracovníci Krajského úřadu Zlínského kraje, oddělení podpory řízení Kanceláře ředitele. Provoz aplikace je bez finančních nároků. Zdrojem dat o poskytnutých transferech je vnitřní ekonomický systém kraje. „Úřad shromažďuje o každé koruně velké množství dat. Kdo měl o tyto informace zájem, musel si o ně žádat podle zákona 106 o svobodném přístupu k informacím. Proto jsem chtěl, aby každý občan měl přístup do veřejného systému a věděl, jaké peníze a kam ze Zlínského kraje putují. Za druhé chci, aby informace o již udělených dotacích pomáhaly i nám politikům, kteří o penězích rozhodujeme," řekl hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek, který stojí za myšlenkou Mapy dotací.

 

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam