Výrobna falešných Marlborek v Lužkovicích: Jeden z obžalovaných se rozpovídal

Foto: Šárka Šarmanová, archiv Celní správa ČRFoto: Šárka Šarmanová, archiv Celní správa ČR
Foto: Šárka Šarmanová, archiv Celní správa ČR
Co se děje 10. 1. 2018 | Autor: Šárka Šarmanová

ZLÍN – Hrozba desetiletého vězení visí nad deseti muži, mezi nimiž jsou i provozovatelé zlínského Lesního hotelu bratři Ladislav a Jan Lebánkovi. Ti jsou obžalobou označeni za hlavní viníky v kauze nelegální výroby cigaret značky Marlboro, kde vznikla škoda státu deset milionů korun a poškozené společnosti Philip Morris nejméně čtyři miliony. Zlínský soud se touto kauzou zabývá již od loňského roku a v tomto týdnu se jí po delší odmlce opět začal zabývat. 

Případ sahá až do roku 2012. Celníci a policie objevila v průmyslovém areálu v Lužkovicích nelegální továrnu na cigarety. Uvnitř zajistili více než čtyři tuny tabáků a více než milion kusů cigaret, včetně dalších pomůcek, určených pro jejich výrobu. Podle celníků byly padělky cigaret značky Marlboro velmi zdařilé. Zásahem se podařilo zabránit tomu, aby se dostaly na trh. K výrobě byly připraveny i další cigarety značek Jin Ling, Globe a Mars. Pokud by ilegální podnikatelé všechny zásoby zpracovali a prodali, mohl stát podle celníků na nepřiznané a neodvedené spotřební dani z tabákových výrobků utrpět škodu nejméně ve výši 26 milionů korun.

Hlavními aktéry jedenáctičlenné skupiny žalobce označil Ladislava Lebánka a Jana Lebánka. Podle státního zástupce činnost organizovali, zajišťovali a platili dodávky tabáku i dalších potřebných věcí, výrobu i následnou distribuci. Jiří Uhřík starší a Jiří Uhřík mladší podle obžaloby zajišťovali dopravu tabáku a dalšího materiálu k výrobě cigaret a jejich distribuci na černý trh v České republice. Další z obžalovaných, Jozef Kajaba, měl údajně na objednávku Lebánkových zajišťovat dodávky tabáku. Bratři Roman a Jan Šulyokovi se zase měli podílet na distribuci nelegálně vyrobených cigaret. Případ bratrů soud vyloučil k samostatnému projednávání. Další obžalovaní Miroslav Drda, Marián Čiliak a Ladislav Zupka a Radek Rajnoha, zajišťovali chod továrny a starali se o stroje.

Lebánci se však od počátku hájí tím, že halu pouze pronajali Romanu Šulyokovi. Ti zase tvrdili, že linka byla v provizorním stavu a cigarety na ní vyrobené byly jen odpad při jejím zkoušení. V tomto týdnu vystoupil Jiří Uhřík mladší s prohlášením, že chce pozměnit svou výpověď. V ní se prakticky ke všemu doznal. „Poskytl jsem Lebánkům finanční prostředky na nákup strojů, které zajistil Roman Šulyok. Šlo o šest milionů korun. Důkaz ale na to nemám, neměli jsme mezi sebou nic podepsané. Nicméně, ty peníze měli dostat Roman Šulyok s tím, že až se vyrobí a prodá první várka cigaret, dostane zbytek. Vím ale, že nákup tabáku zjistil Ladislav Lebánek, stejně tak i jednal o nákup strojů,“ uvedl Uhřík u soudu. Podle něj byl plán ale takový, že se stroje, které byly pokažené, opraví a pak se prodají. „Když jsme je zprovoznili, řekli jsme si, že uděláme zkušební výrobu. Proto se koupil tabák. Ale dál jsme se o budoucnosti nebavili. V té době už přišli celníci,“ dovyprávěl Uhřík. Lebánci však vzápětí jakoukoliv půjčku od Uhříka popřeli. Nicméně, nikdo z nich už nevysvětlil, proč některé vyrobené cigarety byly už zabalené v kartonech.
U soudu také vypovídal jeden z celníků,  který odebíral vzorky tabáku ze skladu, kde byl následně zabavený tabák i cigarety uskladňovány. Lebánci totiž tvrdí, že se se zabaveným tabákem manipulovalo. Podle nich se ze skladu u celníků ztratilo více než 400 kilogramů tabáku a několik tisíc cigaret. Podle celníka je ale něco takového nemožné. „Klíče od skladu nás mělo víc, ale já věřím svému zaměstnavateli i svým kolegům. Je pravda, že množství tak úplně nedopovídalo, ale já tomu nepřikládal až takový význam. Pan Lebánek byl u převažování vzorků a nic nenamítal,“ uvedl svědek.

Celý případ je také zvláštní tím, že stopy vedou až k bývalému plzeňskému funkcionáři Miroslavu Křížovi. Ten měl v roce 2010 Šulyokovi prodat stroj na výrobu cigaret. Kříž je ale od toho samého roku nezvěstný. Roman Šulyok i jeho bratr Jan mají na víc za sebou bohatou trestní minulost. Oba byli v minulosti odsouzeni za pašování zbraní, přípravu loupežného přepadení a další.

Soud pokračuje i v dalších dnech. A není vyloučené, že by se už mohlo schylovat i k vynesení rozsudku.

Fotogalerie

 

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam