Zlínský kraj dá 1,5 milionu na koncerty klasické hudby

Foto: Jiří BalátFoto: Jiří Balát
Foto: Jiří Balát
Co se děje 19. 1. 2018 | Autor: Irena Frolová

ZLÍN – Dotaci 1,5 milionu korun poskytne Zlínský kraj na 12 koncertů klasické hudby v podání špičkového evropského souboru Czech Ensemble Baroque. Patronem cyklu nazvaného Bacha na Mozarta je sólista Metropolitní opery v New Yorku Adam Plachetka, řekla serveru Zlin.cz mluvčí kraje Renata Janečková.

Dotace umožní nižší ceny dostupné obyvatelům. Menší komorní koncerty začínají na částce 150 korun. Cyklus zahájí 2. února v Kroměříži recitál Molieri Adama Plachety a áriemi z oper Mozara a Salieriho za doprovodu Czech Ensemble Baroque. „Zlínský kraj má zájem podpořit tento projekt, protože rozezní celý náš kraj. Jsem přesvědčen, že nejen pro lidi z regionu, ale i pro návštěvníky bude významným obohacením kulturní nabídky,“ řekl hejtman Jiří Čunek, který nad akcí převzal záštitu.

Vedle stálého působení Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín spoluzřizované krajem budou mít lidé v řadě dalších míst regionu možnost dopřát si umělecké zážitky prostřednictvím unikátního abonentního cyklu z dílny Czech Ensemble Baroque. „Tento soubor interpretuje hudbu klasiků 17. a 18. století v autentickém provedení na dobové nástroje. Právě v tom spočívá jeho unikátnost,“ zdůraznila Janečková.

Od roku 2012 si mohou cyklu Bacha na Mozarta užívat lidé v Brně a díky finanční podpoře Zlínského kraje se poprvé rozšíří na východ Moravy. „Ve Zlínském kraji jsou fantastické prostoty vhodné jak pro velké barokní kantáty, tak pro komorní koncerty. Úžasné možnosti skýtá například zámek v Holešově, zlínský evangelický kostel, bazilika na Svatém Hostýně, samozřejmě Kroměříž a další místa, kde mohou být večerní koncerty důvodem, proč by se zejména zahraniční návštěvníci mohli v regionu zdržet i déle než jeden den. Vidím zde tedy i potenciál s dopadem do cestovního ruchu,“ sdělil Roman Válek, zakladatel Czech Ensemble Baroque a dirigent, který je sám rodákem a patriotem Zlínského kraje.

 

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam