Vizovičtí divadelníci nabídnou Cimrmanovskou Vraždu v salonním coupé

Ilustrační foto (Foto: MěÚ Vizovice)Ilustrační foto (Foto: MěÚ Vizovice)
Ilustrační foto (Foto: MěÚ Vizovice)
Kultura 2. 2. 2018 | Autor: Irena Frolová

VIZOVICE – Divadelní hru Vražda v salonním coupé z repertoáru Divadla Járy Cimrmana nabídne v pátek Dům kultury ve Vizovicích. Představí se Divadlo nahodilých ochotníků z Vizovic, řekla serveru Zlin.cz mluvčí města Gabriela Netopilová Sluštíková.

Autory hry Vražda v salonním coupé jsou Zdeněk Svěrák a Ladislav Smoljak, jako spoluautor se uvádí velký český vynálezce, filozof a dramatik Jára Cimrman. „Představení mělo premiéru v květnu roku 1970 v Malostranské Besedě v Praze,“ informovala Netopilová Sluštíková.

Představení pojednává o případu, který se stane při cestě ve vlaku z Istanbulu do Prahy. „Vyšetřování nenadálé smrti továrníka Bierhanzela se ujme proslulý inspektor Trachta, pomáhá mu jeho žák a asistent Hlaváček. Repliky ze hry byly z velké části použity ve filmu Rozpuštěný a vypuštěný,“ uvedla mluvčí.

Divadlo nahodilých ochotníků z Vizovic vzniklo v roce 1995. Miroslav Hála tehdy oslovil několik kamarádů a nadchl je pro myšlenku nacvičit a následně zahrát vizovickému publiku některou z divadelních her geniálního českého dramatika Járy Cimrmana. „Začalo se s nastudováním divadelní hry Blaník, která měla premiéru 11. května 1996 ve vizovickém domě kultury. Na základě kladného ohlasu na toto představení a také na základě příjemného zjištění, že hrát divadlo nás baví, jsme se rozhodli, že budeme v této činnosti pokračovat,“ vzpomněl si režisér Miroslav Hála.

Se svolením Zdeňka Svěráka, Ladislava Smoljaka a umělecké agentury AURA-PONT pak soubor nastudoval další hry. „Postupně tak ve Vizovicích ochotníci uvedli hry Blaník, Záskok, Dlouhý, Široký a Krátkozraký, Akt, Dobytí severního pólu, Vražda v salonním coupé a Švestka,“ dodala Netopilová Sluštíková.

Hry jsou autentické. „Do textů Járy Cimrmana zásadním způsobem nezasahujeme, protože je považujeme za geniální,“ doplnil režisér Hála. Repríza představení se uskuteční 11. února.

 

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam