Vizovičtí divadelníci nabídnou Cimrmanovskou Vraždu v salonním coupé

Ilustrační foto (Foto: MěÚ Vizovice)Ilustrační foto (Foto: MěÚ Vizovice)
Ilustrační foto (Foto: MěÚ Vizovice)
Kultura 2. 2. 2018 | Autor: Irena Frolová

VIZOVICE – Divadelní hru Vražda v salonním coupé z repertoáru Divadla Járy Cimrmana nabídne v pátek Dům kultury ve Vizovicích. Představí se Divadlo nahodilých ochotníků z Vizovic, řekla serveru Zlin.cz mluvčí města Gabriela Netopilová Sluštíková.

Autory hry Vražda v salonním coupé jsou Zdeněk Svěrák a Ladislav Smoljak, jako spoluautor se uvádí velký český vynálezce, filozof a dramatik Jára Cimrman. „Představení mělo premiéru v květnu roku 1970 v Malostranské Besedě v Praze,“ informovala Netopilová Sluštíková.

Představení pojednává o případu, který se stane při cestě ve vlaku z Istanbulu do Prahy. „Vyšetřování nenadálé smrti továrníka Bierhanzela se ujme proslulý inspektor Trachta, pomáhá mu jeho žák a asistent Hlaváček. Repliky ze hry byly z velké části použity ve filmu Rozpuštěný a vypuštěný,“ uvedla mluvčí.

Divadlo nahodilých ochotníků z Vizovic vzniklo v roce 1995. Miroslav Hála tehdy oslovil několik kamarádů a nadchl je pro myšlenku nacvičit a následně zahrát vizovickému publiku některou z divadelních her geniálního českého dramatika Járy Cimrmana. „Začalo se s nastudováním divadelní hry Blaník, která měla premiéru 11. května 1996 ve vizovickém domě kultury. Na základě kladného ohlasu na toto představení a také na základě příjemného zjištění, že hrát divadlo nás baví, jsme se rozhodli, že budeme v této činnosti pokračovat,“ vzpomněl si režisér Miroslav Hála.

Se svolením Zdeňka Svěráka, Ladislava Smoljaka a umělecké agentury AURA-PONT pak soubor nastudoval další hry. „Postupně tak ve Vizovicích ochotníci uvedli hry Blaník, Záskok, Dlouhý, Široký a Krátkozraký, Akt, Dobytí severního pólu, Vražda v salonním coupé a Švestka,“ dodala Netopilová Sluštíková.

Hry jsou autentické. „Do textů Járy Cimrmana zásadním způsobem nezasahujeme, protože je považujeme za geniální,“ doplnil režisér Hála. Repríza představení se uskuteční 11. února.

 

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam