Výstavy pop-artu chystá hradišťská galerie

Ilustrační foto (Foto: Slovácké muzeum)Ilustrační foto (Foto: Slovácké muzeum)
Ilustrační foto (Foto: Slovácké muzeum)
Kultura 6. 2. 2018 | Autor: Frolová Irena

UHERSKÉ HRADIŠTĚ – Ve čtvrtek začne ve Slovácké galerii v Uherském Hradišti nová výstava. Své práce představí sochař a malíř Jaroslav Kovanda a v sálech prvního patra malíř, kreslíř, ilustrátor a grafik Josefa Mžyk, informovala server Zlin.cz kurátorka výstavy Milada Frolcová.

"Muž mnoha činností Jaroslav Kovanda je mimo jiné básník, prozaik, vydavatel, korektor, dříve divadelní výtvarník, novinář, topič, kulisák, herec, učitel... a nositel Ceny města Zlín v roce 2014. Je důsledným figuralistou, a to nejen v sochařině, ale také v malbě," představila Milada Frolcová, kurátorka výstav, prvního autora, který nepatří k experimentátorům, kteří hledají stále nové technické a výtvarné prostředky pro své vyjádření. Před lety odléval na ztracený vosk do cínu nebo do bronzu a modeloval drobnější keramické sochy. "V poslední době seká malé i velké plastiky z dubového dřeva, které barevně výrazně koloruje a dotváří technickými detaily," přidává Frolcová a nezapomíná také na Kovandu jako malíře. "S malbou intenzivně začal až po padesátce. Maluje zásadně akrylem, zpočátku na plátno, nyní především na sololit, dřevěnou desku nebo na překližku. Ctí historickou kontinuitu, staré mistry a jako spisovatel i lidovou slovesnost. V námětech tedy můžeme vysledovat tři základní okruhy, které volně stále rozvíjí a právě při návštěvě galerie může každý rozpoznat," uvedla Frolcová.

První z nich bychom mohli nazvat archlebovské metafory, v nichž se promítají ozvěny dětství u prarodičů. Druhým zájmem je nostalgické kouzlo zašlých časů připomínající zlínské skutečnosti. Návštěvníci spatří zpracování pohledů do minulosti na baťovské cihlové domky, dostihy ve Slušovicích, módní přehlídku, stejně jako tovární komíny. Třetím důležitým okruhem je obdiv ke starým mistrům a některým tématům, pramenící z respektu k nepřetržité kontinuitě výtvarného umění, např. Ukřižování, Tizianův Apollo a Marsyas, Kleopatra Jana Zrzavého a další.

Celé první patro bude patřit dílu vynikajícího dnes pražského malíře Josefa Mžyka, Günthera Hammerschmieda. Výstava nese jméno Ohlédnutí a je malou retrospektivou dosavadní tvorby tohoto pozoruhodného umělce. "Mžykova umělecká i životní cesta je velmi pestrá, z rakouské metropole do slezské Opavy, během svých stáží od Paříže až po Tbilisi, a také spolupráce s japonskou desingnerskou firmou, a to nebyla poslední tečka na mapě světa, kde znají jméno českého malíře a grafika Josefa Mžyka," představuje Frolcová i druhého autora, předního českého figuralistu, jenž je svým dílem zastoupen ve všech významných galeriích výtvarného umění nejen v České republice.

"Jeho díla se nacházejí v řadě zahraničních soukromých sbírek ve Francii, v Anglii, USA, Švédsku, Německu či Japonsku, ale také v Národní galerii v Buenos Aires a v Královské galerii Akademie výtvarných umění v Barceloně," říká Frolcová s dovětkem, že se Mžyk symbolicky vrací zpět do Uherského Hradiště, kde to všechno začalo. "V šedesátých letech 20. století studoval na uherskohradišťské umprumce obor monumentální a dekorativní malby. Už tehdy jeho melancholické malby bez znalosti americké tvorby jsou překvapivě tvořeny na principech populárního pop-artu!," zdůraznila kurátorka.

Pohled do výstavního sálu nedovolí přehlédnout časté zaměření na ženské a dívčí akty v mnohdy fantaskních kreacích, které téměř s drastickou otevřeností mohou šokovat. "Tato tvorba ho přivedla koncem 80. let k soustavnější knižní i časopisecké ilustrační tvorbě. Napříč časopiseckým spektrem – jeho reprodukce najdeme od Ateliéru přes Tvorbu až po Playboy. Oslovila ho také komiksová tvorba, během které získal Masarykovu cenu za malbu, udělenou Českou akademií věd," uzavřela Milada Frolcová.

 

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam