Zlínský akordeonista Vojtech Szabó vydává své první CD, které půjde do celého světa

Vojtech Szabó (Foto: vojtechszabo.cz)Vojtech Szabó (Foto: vojtechszabo.cz)
Vojtech Szabó (Foto: vojtechszabo.cz)
Kultura 7. 2. 2018 | Autor: Šárka Šarmanová

ZLÍN - Jméno zlínského akordeonisty Vojtecha Szabó budou za chvíli znát prakticky na celém světě. Tento hudebník totiž vydává své první CD, které má být distribuované nejenom po celé republice, ale i dalších zemí světa. Kmotrem nového CD by měl být neméně známý houslista Pavel Šporcl.

V hudební branži však není Vojtech Szabó rozhodně žádným nováčkem. Zahrál si už na mnoha velkých pódiích, konkrétně s Pražským výběrem, Pavlem Šporclem, Ondřejem Soukupem i Felixem Slováčkem mladším. Doprovázel také operní pěvkyni Pavlínu Senič, naposledy pak zpěvačku Báru Basikovou, když koncertovala na Malé scéně ve Zlíně. Na tamní ZUŠ Vojtech Szabó i vyučuje. Na první CD si však fanoušci museli počkat. „Už jsem o něm uvažoval delší dobu, ale není to tak jednoduché. Ten impuls vydat sólové CD odstartovala až nabídka Michaela Kocába. Oslovil mě s možností natočit album v jeho studiu. Potěšilo mě to a rád jsem toho využil,“ sdělil.

S natáčením začal prý takřka už před čtyřmi lety a ani ne za tři dny měl všechny skladby nahrané. „Jenže potom jsme měli s Michaelem problém se potkat, abychom CD dodělali. Oba jsme hodně časově vytížení a nebylo jednoduché skloubit čas. Nakonec se nám jej podařilo vloni dokončit. Nějakou dobu potom trvala také výroba bukletu,“ vysvětlil Vojtech Szabó.

Posluchači se mohou těšit na směsici žánrů, jako je jazz, francouzské skladby i argentinské tango a další. Navíc v podání elektronického akordeonu, což není až tak obvyklý nástroj. „Jde o skladby, které mě už od útlého dětství nejvíce chytly za srdce. Jsou to díla dvou pro mě největších osobností akordeonového světa, tedy Astora Piazzolly a Richarda Galliana. Cd bude určeno pro všechny, kteří mají rádi akordeon. Mohou si jej poslechnout v jiném podání a zjistit, že zdaleka není jen nástrojem pro folklor nebo dechovku,“ přiblížil akordeonista.

Přesné datum ani místo křtu ještě akordeonista neví, ale už nyní má představu, v jakém duchu by měla tato událost proběhnout. „Vím, že mi jej pokřtí můj kamarád, houslista Pavel Šporcl a rádi bychom udělali křest v koncertním stylu, kde bych CD kompletně odprezentoval a zahrál si i několik skladeb společně s Pavlem. Myslím, že to bude pro návštěvníky skvělý zážitek,“ slibuje Vojtech Szabó. Nedočkaví fanoušci ale nemusejí čekat na křest. Nové CD tohoto akordeonisty si mohou zakoupit na nejbližším koncertu, který bude 1. března v Zelenáčově šopě ve Zlíně.

 

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam