Hejtman svolal cvičně krizový štáb a povodňovou komisi

Foto: Zlínský krajFoto: Zlínský kraj
Foto: Zlínský kraj
Co se děje 8. 2. 2018 | Autor: Frolová Irena

ZLÍN – V úterý přesně v 5 hodin zazvonily všem členům Krizového štábu Zlínského kraje a Povodňové komise služební mobilní telefony. Jejich prostřednictvím svolal hejtman Jiří Čunek cvičné zasedání do sídla Zlínského kraje, informovala server Zlin.cz Helena Mráčková ze zlínského hejtmanství.

Povinnost alespoň jedenkrát za rok prověřit dosažitelnost a akceschopnost krizového štábu a povodňové komise stanovuje zákon. Svolání obou těchto orgánů současně přitom přináší časovou úsporu, protože hlavní funkcionáři složek Integrovaného záchranného systému a ředitelé organizací jsou současně členy jak krizového štábu, tak povodňové komise.

"Nejde jen o formální splnění zákona, chci využít tuto příležitost také k tomu, abychom si předali aktuální informace týkající se krizového řízení a řešení mimořádných událostí ve Zlínském kraji," řekl v úvodu hejtman.

Po vyhodnocení dosažitelnosti a proškolení ze svých povinností byli členové krizového štábu a povodňové komise seznámeni se závěrečnou zprávou o hodnocení krizové situace Africký mor prasat, kdy byl v měsíci srpnu 2017 vyhlášen stav nebezpečí. "Vynaložili jsme 2 600 000 korun a stát nám tyto prostředky postupně vrací. Měli jsme štěstí, že problém nastal v období, kdy bylo na polích dostatek potravy, a prasata tak neměla důvod migrovat. Ve světě není znám případ, že by se podařilo po tak dlouhou dobu lokalizovat ohnisko výskytu a v zásadě levnými opatřeními zabránit šíření nemoci. Tak, jak byla situace řešena, byla zvládnuta optimálně," řekl hejtman Jiří Čunek.

Krajský policejní ředitel Jaromír Tkadleček informoval o řešení mimořádné události po výbuších v muničním skladu ve Vlachovicích. Je to podle něj největší, nejdelší a nejdražší mimořádná událost v dějinách krizového řízení České republiky, která také velmi citelně zatěžuje krajské policejní složky. Práce, které trvají již tři a půl roku, jsou momentálně komplikovány častým střídáním počasí. Změny klimatických podmínek působí na vlastnosti munice a její likvidace je tak velmi nebezpečná.

 

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam