Baťův mrakodrap: unikátní, velkolepý a zlínský

Zlín, to je vlastně cihla vedle cihly. Domečky, kancelářské budovy, fabriky. A přece je jedna z nich velkolepější než jiné. Je vyšší, je slavnější, je z mnohem víc cihel a má super výtahy. O čem je řeč? Přece o unikátním, velkolepém a jedinečném zlínském MRAKODRAPU.

Na první pohled byste to do něj možná neřekli. Dneska už totiž známe domy, co se pomalu dotýkají hvězd. Ve své době to ale bylo něco! Představte si, že jste do Zlína přijeli z pasek někde u Valašských Klobouk, a najednou se před vámi zjevila 17 patrová budova. A nebyl by to Baťa, kdyby mrakodrap nebyl unikátní také díky technologiím. Na tu dobu závratným.

Zlínsko a Luhačovicko

77 metrů do výšky, 17 pater a model 6,15 x 6,15, který byl použit u většiny baťovských budov. Architekt Vladimír Karfík tuto odvážnou stavbu navrhl jako sídlo firmy Baťa v letech 1936 až 1938. Náklady na stavbu byly závratných 8 milionů 800 tisíc Korun československých. A to bylo v době, kdy mléko stálo 4 koruny za litr, opravdu hodně. I dnes je tato budova impozantní. Do výšky tu ční elegantní symbióza skla, železa a červených cihel, které jsou pro náš Zlín tak typické. A co je na ní opravdu zvláštní je to, že na rozdíl od moderních výškových budov je tohle místo, kam je velmi příjemné zajít.

Zlínsko a Luhačovicko

Ostatně, když máme chvilku volno, jsme zrovna někde v továrním areálu a máme chuť se trochu courat kolem, chodíváme právě sem. Za vstupními dveřmi s typicky zelenými kovovými rámy nás vítá vestibul s mramorovými podlahami. O pár pater výš je vystřídají podlahy ze Zlínolitu. Gumového koberce, který pro Zlín vyráběla Fatra Napajedla. Když je zrovna pracovní den, vozíme se rádi páternosterem. Je to něco jako nastoupit do výtahu na ministerstvu kouzel. Kolem vás kmitají úředníci, návštěvníci, vedoucí a jiní důležití lidé, pro které je tenhle pohádkový výtah běžnou součástí pracovního dne. Nemá se to sice, ale když se nikdo nedívá, občas si vyjedeme až nahoru a necháme se svézt zase na druhou stranu. Je to dostatečně strašidelné na to, aby nám naskočila husí kůže na zádech. Protože, co když se ty kabinky nahoře sklapnou nebo tak, že jo?

Zlínsko a Luhačovicko

Raději honem ven, čeká nás 16. patro. Z rozlehlé terasy tu máte Zlín jako na dlani. A můžete se kochat třeba domečky na Letné, které vypadají jako stavebnice, kterou si někdo zapomněl uklidit. Na opačné straně zase uvidíte tovární budovy, sklady a haly, které jsou přísně seřazené podle geometrické mřížky. Abyste se v nich dokázali zorientovat, pamatujte si, že každá budova je označená dvěma čísly. To první značí její polohu ve sloupci vedoucímu od hlavní cesty k nádraží, to druhé pak polohu v řadě. Budova 21 je tedy ve druhém sloupci první. Až vás pak někdo pošle do 64. budovy, nebudete překvapeni a suverénně ji mezi všemi těmi fabrikami najdete.
No, teď ale zpátky k mrakodrapu. Cestou dolů vyrazte po schodišti. Jízda rychlovýtahem je sice také sranda, ale na schodišti zůstala zachována řada historických prvků, které stojí za pohled. Lustry, zábradlí, dveře a kliky, to vše navíc korunováno měkkým světlem dopadajícím stěnami ze skleněných luxfer.

Zlínsko a Luhačovicko

A teď jeden opravdu „místňácký“ tip. Až půjdete dolů, zastavte se v 8. podlaží. Původně ředitelské patro je nádhernou ukázkou funkcionalistické architektury, najdete tu ušlechtilé materiály i drobné prvky, jako třeba světelnou signalizaci nad dveřmi, která oznamovala, jestli je možno vstoupit nebo jestli bude lepší nerušit. Na chvilku si tu sedněte a představte si, jak tudy kmitají pánové v dvouřadých oblecích s klobouky na hlavách nebo úředníci s tužkami za klotovými rukávy.

Zlínsko a Luhačovicko

Abychom to moc nezdržovali, mrkneme se ještě na jeden unikát této zvláštní budovy. Slavná a na světě jediná kancelář ve výtahu. 6 metrů čtverečních vybavených psacím stolem, mapou světa, ale také funkčním umyvadlem a klimatizací. Zlé jazyky tvrdí, že z něj Baťa kontroloval, jestli všichni pilně pracují, ale není to pravda. Jednak v něm vlastně nikdy nejel, a jednak měl sloužit spíš k urychlení komunikace se šéfy jednotlivých oddělení na různých patrech.

Zlínsko a Luhačovicko

Ať už to bylo jakkoliv, tahle úžasná technická památka uzavírá náš výlet po zlínském mrakodrapu. Ještě chvilku to ve vás asi bude doznívat, ale třeba díky tomu budete mít chuť zjistit, kde ve Zlíně se dají najít další dva páternostery, no ne?

Fotogalerie

run_function(‚hash‘,’fotogalerie-zlin-cz-list‘,’158082′,’global $wc;$wc=array();$pom=stripslashes(‚1861‘); $wc[‚id‘]=(($GLOBALS[‚interpret‘]->is_serialized($pom))? unserialize($pom):$pom);$pom=stripslashes(‚158082‘); $wc[‚unique_id‘]=(($GLOBALS[‚interpret‘]->is_serialized($pom))? unserialize($pom):$pom);$wc[‚function_id‘]=’fotogalerie-zlin-cz-list‘;‘,’a:0:{}‘); ?>

 

Blog o cestování, dobrém jídle, výletech, místních farmářích, krásných místech na spaní, šikovných lidech, tvořivosti a nápadech vám přináší turistické regiony Zlínského kraje ve spolupráci s webzinem Zlin.cz a Luhacovice.cz.

 

Zobrazit fotogalerii >>

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x