Febiofest přiveze do Zlína sérii zajímavých filmů

Medvěd Brigsby (Foto: www.febiofest.cz)Medvěd Brigsby (Foto: www.febiofest.cz)
Medvěd Brigsby (Foto: www.febiofest.cz)
Kultura 13. 4. 2018 | Autor: Irena Frolová

ZLÍN - Svou pětadvacetiletou historii letos Febiofest oslaví tradičně i ve Zlíně, a to od středy 18. dubna. V rámci Zlínského kraje se festivalové ozvěny uskutečnily také ve Vsetíně, serveru Zlin.cz to řekla PR manažerka Tereza Jiravová.

Febiofest nabídne ve zlínském Golden Apple Cinema několik filmů z programové nabídky. Jako první se divákům ve středu 18. dubna od 18.00 hodin představí v rámci sekce Generace snímek režiséra Dava McCaryho Medvěd Brigsby. Film vypráví příběh Jamese, chlapce vychovávaného v izolaci manželským párem únosců. Kombinace psychologického dramatu a komedie s bizarní poetikou volně odkazuje na současné popkulturní symboly. Od 20.00 hodin je pak na programu film režiséra Dana Gilroye Roman J. Israel, Esq. o idealistickém obhájci, který je odhodlaný bránit pravdu a spravedlnost za každou cenu. Kriminální thriller odhaluje temná zákoutí přehlceného soudního systému v Los Angeles.

Ve čtvrtek 19. dubna se od 18.00 hodin bude promítat snímek režiséra Paula McGuigana Hvězdy neumírají v Liverpoolu. Životopisné drama o stárnoucí hollywoodské femme fatale a mladém nadějném herci a jejich nekonvenčním vztahu byl natočen podle memoárů Petera Turnera. Ve 20.00 hodin se potom diváci mohou těšit na film ze sekce Queer Now s názvem Profesor Marston a dvojí Wonder Woman režisérky Angely Robinson. "Snímek plný sexuální svobodomyslnosti a elektrizující dávky ženské energie vznikl podle skutečného příběhu psychologa, jenž pomáhal vytvořit moderní detektor lži a stvořil komiksovou hrdinku," upřesnila Jiravová.

Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně - UPPER tradičně pořádá diskuze o podobách a možnostech současného hraného i dokumentárního filmu. Ve čtvrtek v 17.00 hodin tak Febiofest nabídne v rámci doprovodného programu v UPPERu projekci dokumentu Archa světel a stínů za účasti režiséra snímku Jana Svatoše. Po deseti letech příprav, rešerší a pátrání ve filmových archivech tak mohou diváci pro projekci diskutovat s autorem o snímku, který má momentálně na csfd.cz 92 %. Jde o příběh lásky na první pohled, která vyústila v cestu do neprobádaných končin Afriky. Tu manželé Martina a Osy Johnsenovi natáčeli ve 20. a 30. letech 20. století. Dokument ze sekce Docs obsahuje unikátní archivní záběry z éry počátků kinematografie a je úchvatnou výpravou do mizející divočiny.

Páteční večer potom uzavře festivalový program v 18.00 hodin komediální road movie o cestě za dobrým jídlem, vínem a radostí ze života ze sekce Culinary Cinema s názvem Paříž počká režisérky Eleanor Coppoly. Ve 20.00 hodin pak bude Febiofest oficiální zakončen za účasti ředitele festivalu Kamila Spáčila. Ten představí snímek, jenž zakončoval i pražskou část Febiofestu a který v Praze zhlédla také hvězda letošního ročníku festivalu, francouzská herečka Catherine Deneuve. Jde o Souboj pohlaví režisérů Valerie Faris a Jonathana Daytona, snímek, který Febiofest ve spolupráci s Bontonfilmem uvedl do distribuce na začátku dubna. Snímek zachycuje jedno z nejznámějších utkání tenisové historie, kdy se v roce 1973 tehdejší světová jednička a vítězka řady grandslamů Billie Jean King postavila na kurtu proti pětapadesátiletému tenisovému veteránovi Bobbu Riggsovi.

Posledním festivalovým dnem je potom sobota 21. dubna, kdy se uskuteční poslední projekce v olomouckém kině Metropol.

 

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam