Bobři a vydry napáchali ve Zlínském kraji škody za sto tisíc korun

Ilustrační foto (Foto: Wikimedia - Bohuš Číčel)Ilustrační foto (Foto: Wikimedia - Bohuš Číčel)
Ilustrační foto (Foto: Wikimedia - Bohuš Číčel)
Co se děje 23. 4. 2018 | Autor: Irena Frolová

ZLÍNSKÝ KRAJ - Náhrady škod způsobených bobrem evropským a vydrou říční, kteří jsou zvláště chráněnými živočichy, bude krajským úřadem vyplacena celkem pěti žadatelům. Jde o částku přesahující sto tisíc korun, serveru Zlin.cz to sdělil Jan Vandík z tiskového oddělení krajského úřadu.

Ve třech případech jde o škody způsobené bobrem na ovocných stromech v celkové výši 22 901 korun, v dalších dvou se jedná o škody způsobené vydrou na rybách v celkové výši 79 671 korun.

Náhrady za škody způsobené ve Zlínském kraji vybranými zvláště chráněnými živočichy se proplácejí na základě zákona. Zdrojem financí je státní rozpočet a náhrada se poškozeným zasílá prostřednictvím Krajského úřadu Zlínského kraje. Například za celý loňský rok bylo takto proplaceno celkem 590 tisíc korun.

„Většinou jde o škody způsobené vlkem na ovcích, bobrem na ovocných stromech, okrasných dřevinách a lesním porostu či vydrou na rybách," přiblížila radní Zlínského kraje pro životní prostředí a zemědělství Margita Balaštíková.

Žadatel o náhradu škody musí svoji žádost podat na krajský úřad do deseti dnů od zjištění vzniklé škody a současně dodat i protokol o ohledání veterinárním lékařem (v případě škody způsobené na zvířatech) a stanovisko příslušného orgánu ochrany přírody, kterým je obec s rozšířenou působností. V případě, že ke škodě došlo na území chráněné krajinné oblasti, je orgánem ochrany přírody příslušným k šetření Agentura ochrany přírody a krajiny.

 

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam