Výstava ve Zlíně nabízí umění českých velikánů

ZLÍN – Umění českých velikánů z konce 19. století a první poloviny 20. století nabízí výstava v prostorách Filmového uzlu ve Zlíně, která se koná ke stoletému výročí vzniku Československa. Originály například Josefa Čapka nebo Mikoláše Aleše budou k vidění do 24. června, řekla serveru Zlin.cz za pořadatele Dana Podhajská.

Výstavu pořádá Galerie Artrium Zlín. Kromě Čapka a Alše nabízí Františka Kupku nebo Emila Fillu. Představí přes sto uměleckých děl včetně bronzových plastik Quida Kociána, Jana Štursy, Františka Bílka a Otto Guttfreunda. „Po dokumentární a obsahové stránce jde o největší výstavu ke stému výročí republiky, kterou Česko zažívá. Do jedné plochy jsme soustředili to nejlepší, co české galerie, muzea a soukromí sběratelé mohou nabídnout,“ řekl jeden z kurátorů výstavy Pavel Chmelík.

K vidění je například Kupkova raná figurální malba, která měla původně odjet na autorovu výstavu do Paříže. „S ohledem na mimořádné výročí, které si Česko letos připomíná, však majitel obrazu na poslední chvíli rozhodl, že dílo ponechá doma a raději jej nabídne české veřejnosti,“ uvedla Podhajská.

Další zajímavostí je raritní oboustranný obraz Josefa Čapka Dáma s konvalinkami nebo dramatická olejomalba Krajina z bojiště Otakara Nejedlého, která je národní kulturní památkou. „Tento obraz vznikal přímo v plenéru. Mimořádná je i málo známá kolekce olejomaleb z volné tvorby Zdeňka Buriana nebo sbírka obrazů moravských Mařákových krajinářů. Kurátoři se rozhodli záměrně prezentovat dílo moravských krajinářů vzhledem k lokaci výstavy. Je to Roman Havelka, Stanislav Lolek a Alois Kalvoda,“ vyjmenovala Podhajská.

Max Švabinský je mimo jiné zastoupen jeho zásadním vrcholným dílem Žlutý slunečník – léto. „Jde o rozměrné více než dvakrát dva metry velké plátno, které bylo veřejnosti doposud představeno pouze jednou, a to v Jízdárně Pražského hradu na výstavě českých impresionistů loni na podzim. Organizátoři výstavy se rozhodli zastoupit Švabinského ještě dalšími třemi významnými díly – Splynutí duší, Vlastní podobizna a Erýnie-bohyně zla,“ informovala Podhajská.

Podtitul Cesty ke svobodě, válka, společnost a umění podle ní naznačuje, že expozice má i významný edukativně-naučný význam. Vývoj republiky ve zmíněném kontextu shrnuje osmatřicet dokumentárních panelů. V historickém kinosálku návštěvníci uvidí archivní film České televize o návštěvě prvního československého prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka ve Zlíně. Výstavu doprovází hudba Julia Fučíka, Bedřicha Smetany a Antonína Dvořáka.

Velikáni českého umění jsou po loňské úspěšné výstavě Salvadora Dalího již druhým projektem zlínské galerie Artrium, která se profiluje především kvalitou prezentace uměleckých děl. Organizátoři počítají opět s velkou účastí nejen veřejnosti, ale také žáků a studentů všech typů škol.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x