Zlínská zoo odchovala puštíka tečkovaného, a to jako první zoo mimo asijský kontinent

ZLÍN - Zlínská zoo hlásí další mimořádný úspěch. Podařilo se zde odchovat puštíka tečkovaného, což se zatím mimo asijský kontinent nikomu nepovedlo, serveru Zlin.cz to řekla mluvčí Zoo Zlín Romana Bujáčková.

Domovinou vzácně chovaného puštíka tečkovaného jsou lesy jihovýchodní Asie. Odchov tohoto vzácného opeřence se podařil ve zlínské zoo vůbec poprvé a Zoo Zlín je zároveň jedinou zoologickou zahradou mimo Asii, kde návštěvníci mohou tyto sovy vidět. Malý puštík se vylíhnul 15. dubna, díky skvělé péči rodičů zdárně prospívá.

Čtyři puštíky tečkované zlínská zoo získala loni v srpnu z partnerské zoo v Indonésii. Po nezbytné karanténě je chovatelé umístili do zázemí. „Chtěli jsme puštíkům zajistit dostatečně klidné prostředí, navíc díky kamerovému systému jsme získali cenné informace o jejich chování. Jednotliví puštíci měli nejprve k dispozici svou samostatnou ubikaci. V prosinci jsme sestavili dva páry a každý pár umístili do jedné voliéry,“ přiblížil chov puštíků zoolog Václav Štraub.

Chovatelé se snažili připravit puštíkům co nejoptimálnější podmínky i pro možné budoucí hnízdění. „K dispozici měli hned tři různé druhy hnízdních budek. Lišily se velikostí, způsobem provedení nebo rozměrem vletového otvoru,“ uvedl Štraub. Chovatelé k puštíkům vstupovali jen při přípravě krmení, dění ve voliérách však nepřetržitě zaznamenávaly kamery. „Každý den jsme prohlíželi pořízené záběry a sledovali vzájemné chování párů. Na začátku března letošního roku, pouhých pár měsíců od spojení, jsme poprvé zaznamenali u jednoho páru páření. Doufali jsme, že bude úspěšné,“ uvedl zoolog Štraub.

Samice skutečně snesla dvě vejce. Jedno z nich bylo oplozené, po 30 dnech inkubace u rodičů se úspěšně vylíhlo první mládě puštíka tečkovaného mimo asijský kontinent. „Vejce jsme po celou dobu ponechali u rodičů, vždy preferujeme přirozený odchov. Rodičovský pár své první hnízdění zvládnul naprosto skvěle. O mládě se vzorně stará a urputně je brání při nezbytných vizuálních kontrolách budky,“ doplnil zoolog. Rodičovský pár s mládětem zůstal v chovatelském zázemí, druhý pár puštíků však návštěvníci uvidí ve voliéře u expozice klokanů rudokrkých.

Puštíci tečkovaní jsou středně velké sovy, které ve volné přírodě obývají řídké lesy, okraje lesů nebo pobřežní mangrovy jihovýchodní Asie. Vyskytují se v Laosu, Myanmaru, Thajsku, Vietnamu, Malajsii nebo na Sumatře. Působí velmi světlým dojmem. Hruď a břicho mají bílé s jemným, světle hnědým čárkováním. Vrchní strana křídel je naopak tmavě hnědá, v obličejové části dominuje rezavá barva. Jsou to noční ptáci. Aktivita začíná od soumraku, kdy se často ozývají typickým houkáním. Na jejich jídelníčku dominují hlodavci, menší ptáci a hmyz. Ve zlínské zoo si pochutnávají na myších a sarančatech.

Odchovem puštíka tečkovaného zlínská zoo opět potvrdila svou mezinárodní chovatelskou prestiž. „V chovu řady ptačích druhů patříme skutečně mezi světovou špičku. Platí to například u supů, brodivých ptáků, zoborožců a teď i u puštíků tečkovaných. Práce se zvířaty je hodně o lidech. Stávající tým zoologů a chovatelů je na skvělé úrovni, oprávněně se tak dostavují úspěchy,“ vyzdvihl práci zlínských chovatelů ředitel zoo Roman Horský.

Fotogalerie

run_function(‚hash‘,’fotogalerie-zlin-cz-list‘,’152646′,’global $wc;$wc=array();$pom=stripslashes(‚1956‘); $wc[‚id‘]=(($GLOBALS[‚interpret‘]->is_serialized($pom))? unserialize($pom):$pom);$pom=stripslashes(‚152646‘); $wc[‚unique_id‘]=(($GLOBALS[‚interpret‘]->is_serialized($pom))? unserialize($pom):$pom);$wc[‚function_id‘]=’fotogalerie-zlin-cz-list‘;‘,’a:0:{}‘); ?>

 

Zobrazit fotogalerii >>

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x