Lucie: královna houbařek z Hostýnských vrchů

Foto: Zlin.czFoto: Zlin.cz
Foto: Zlin.cz
Co se děje 8. 6. 2018 | Autor: Jan Čada

KAŠAVA - Příroda se s tím letos nemazlí. Už od dubna je to jako někde v tropech a ono to není znát jenom na zahradách či v sadech. Také houbaři si už letos v květnu a zkraje června nečekaně užili, třebaže teď přichází očekávaná "suchá" pauza.

Když se mluví o houbařích, je jaksi automaticky řeč o mužích, ovšem třeba taková Lucie Gerychova, třicetiletá mladá dáma z Kašavy na Zlínsku, potvrzuje, že košíky, nožíky a bystrozrak patří také ženám a dívkám.

"My jsme taková houbařská rodina, sbírá taťka, sestra i babička, jakmile rostou, jsme v lese takříkajíc pečení vaření," směje se pohledná znalkyně hostýnských hvozdů.

Ano, znalkyně, to je správné slovo. Lucka se totiž může jako nemnoho děvčat pochlubit odborným houbařským certifikátem vydávaným Krajskou hygienickou stanicí ve Zlíně.

Svými znalostmi opravdu oslní. "Teď jsme se sestrou našli velice vzácný bělolanýž obecný, řekněme, že je to takový nevlastní bráška unikátních lanýžů, které se u nás vyskytují jen velevzácně a navíc jsou přísně chráněny," povídá po poslední procházce lesem Lucie.

Její tempo je přitom závratné, ujde leckdy lesem cestou necestou více než deset kilometrů, při hledání bývá nesmírně produktivní. Jako třeba loni, kdy za dvě a půl hodiny přinesla z lesa více než 650 pravých hřibů.

"Teď už houby trošku přestávají růst, naposledy jsme se sestrou Klárou našly lišky, kozáky a pravé hřiby, ale bylo znát sucho. K tomu, aby zase bylo líp, musí zapršet," říká jasně.

A jen na okraj, princezna nebo už spíše královna hub už sbírala krásné kusy mimo jiné v Kanadě, ale chystá se na houbařské hody i do Asie, to by mělo být letos na Vánoce.

Fotogalerie

 

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam