V Holešově bude k vidění dílo bratrů Uprkových

Ilustrační foto (Foto: MKS Holešov)Ilustrační foto (Foto: MKS Holešov)
Ilustrační foto (Foto: MKS Holešov)
Kultura 12. 6. 2018 | Autor: Irena Frolová

HOLEŠOV - Zámecká galerie Holešov představí od 15. června díla bratrů Joži a Františka Uprkových. Serveru Zlin.cz to řekla mluvčí Městského kulturního střediska Holešov Dana Podhajská.

K vidění bude přes 50 obrazů a 15 plastik zapůjčených z českých galerií, a to až do 9. září. „Nebývá často zvykem, aby bylo dílo bratrů vystaveno společně. Kolekce je proto zážitkem pro všechny milovníky výtvarného umění, ale především má připomenout moravskoslovácké kořeny, které jakoby dokázaly vyrůst bez světového dění. Vždyť francouzští kunsthistorici kladou dílo bratrů Uprkových na jedno z předních míst umění," řekl kurátor výstavy Pavel Chmelík.

Tvorbu Joži Uprky charakterizují známé i méně známé obrazy s tradičními folklorními motivy. Po devíti letech je zároveň veřejnosti znovu představena kolekce devatenácti pastelových studií, které se na zámku náhodně našly po jeho rekonstrukci. Sbírka z roku 1917 se jmenuje Kožuchy mužské a jedná se o kresby mužských lidových kožuchů ze Slovácka a Slovenska malované technikou pastelu. Jejich reprodukce vyšly v roce 1920 v publikaci Kožuchy mužské. Sbírka je majetkem muzejních sbírek

Jožův bratr František Uprka, významný český sochař, si letos připomíná 150. výročí narození. Holešov tento významný mezník oslaví právě vystavením Františkova charakteristického zemitého díla.

Zámecká galerie Holešov je otevřena denně kromě pondělí vždy od 9.00 do 12.00 a od 13.00 do 17.00 hodin.

 

Mohlo by vás zajímat

Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam