Slovácké divadlo uvede poslední premiéru této sezony, půjde o sarkastickou tragikomedii

Monika Horká, David Vacke - Rodina Tótů (Foto: Marek Malůšek)Monika Horká, David Vacke - Rodina Tótů (Foto: Marek Malůšek)
Monika Horká, David Vacke - Rodina Tótů (Foto: Marek Malůšek)
Kultura 14. 6. 2018 | Autor: Irena Frolová

UHERSKÉ HRADIŠTĚ - Poslední předprázdninovou premiérou ve Slováckém divadle bude už tuto sobotu 16. června sarkastická tragikomedie maďarského dramatika a autora slavné Kočičí hry Istvána Örkénye Rodina Tótů v režii Igora Stránského. Serveru Zlin.cz to uvedl herec a mluvčí divadla Josef Kubáník.

„S Rodinou Tótů jsem se setkal dvakrát. Prvně to bylo v roce 1972, kdy jsem dostal od režiséra Petra Scherhaufera nabídku, abych nastoupil do angažmá v Divadle na provázku. Měl jsem tam vedle Bolka Polívky a Jiřího Pechy účinkovat v připravované inscenaci Tótovci. Protože však byl ve Slováckém divadle vynikající režisér Miloš Hynšt a já moc stál o spolupráci s ním, nabídku jsem odmítl. Inscenaci Tótovců jsem viděl a byla skvělá. Ještě lepší provedení jsem však měl možnost zhlédnout o deset let později v pražském Činoherním klubu. Herecký koncert Nárožného, Hálka, Divíškové, Šafránkové a Švandové byl neskutečným zážitkem. A když se po dalších pětatřiceti letech naskytla příležitost, abych Rodinu Tótů režíroval, ani na chvilku jsem nezaváhal," uvedl režisér.

Sarkastická tragikomedie s vynikajícími hereckými příležitostmi, kterou významný maďarský dramatik István Örkény (1912 - 1979) napsal v polovině šedesátých let 20. století nejprve jako scénář a později jako drama, je groteskním zobrazením skutečnosti a obranou humánních hodnot proti odcizení a absurditě života.

Děj se odehrává v zapadlé severomaďarské vesničce, v domě rodiny Tótů, kam přijíždí z fronty na zotavenou Major, nadřízený Tótovic syna Julia. Celá rodina spatřuje v návštěvě vidinu budoucích výsad pro syna, a tak se snaží Majorovi zalíbit a všemožně vyjít vstříc jeho kuriózně kladeným požadavkům, byť je to stojí mnoho sebezapření. Již záhy po příjezdu se totiž projevuje Majorova pošramocená nervová soustava a autoritativní povaha, pod jejímž despotickým vlivem manželé Tótovi postupně degenerují a ztrácejí svobodnou vůli.

„István Örkény je mistrem žánru miniaturní grotesky. Základem tohoto žánru je, že děj je vystavěn na všední situaci, hrdiny jsou obyčejní lidé, hovořící banální mluvou. Pointa však překročí meze reality, stane se nepravděpodobnou až šokující, a tím na vyprávění vrhne groteskní rozměr. Pod tím vším však není autorský výsměch, ironie, ale sebeironie, hluboká humanistická láska k člověku," řekla o novince dramaturgyně Iva Šulajová.

Komedie měla premiéru v roce 1967 v Budapešti. Hra byla v Maďarsku také úspěšně zfilmována i adaptována pro rozhlas a v Paříži získala cenu Le Prix de l'Humour noir. Na českých profesionálních jevištích byla Rodina Tótů dosud uvedena osmkrát. Ve Slováckém divadle se hra objevuje poprvé a diváci se mohou těšit na Martina Vrtáčka, Irenu Vackovou, Zdeňka Trčálka, Moniku Horkou, Terezu Hrabalovou a Davida Vackeho. Hudbu do inscenace složil Martin Štědroň, texty napsal Ivo Krobot. Autorem výpravy je Jaroslav Milfajt. Premiéra v sobotu začíná v 19.00 hodin.

 

Mohlo by vás zajímat

Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam