V Uherském Brodě chtějí začít lépe využívat deštovou vodu

ilustrační foto: Zlin.czilustrační foto: Zlin.cz
ilustrační foto: Zlin.cz
Co se děje 1. 7. 2018 | Autor: Irena Frolová

UHERSKÝ BROD - Město Uherský Brod se rozhodlo začít hospodařit s dešťovými vodami u svých budov. Server Zlin.cz o tom informovala mluvčí brodské radnice Elen Sladká.

Zastupitelé už schválili záměr na přípravy podání žádosti o dotaci z OPŽP na projekt Hospodaření se srážkovými vodami ZŠ Na Výsluní. Objekt ZŠ Na Výsluní byl vybrán jako pilotní a nejvhodnější pro realizaci stavebních úprav vedoucích ke snížení odvodu srážkových vod a tím i ke snížení plateb za odvádění dešťových vod. Škola byla vybrána z 10 vytipovaných objektů v majetku města.

Historicky jsou dešťové vody odváděny z budov města do společné kanalizace. Odvod dešťových vod je dle výpočtu zpoplatněn a je součástí provozních nákladů každé městské budovy za likvidaci odpadních vod. V průběhu posledních let došlo k výrazné změně v legislativě, která řeší nemožnost míchání dešťových vod s odpadní vodou a nutí zejména nové investory řešit problematiku dešťové vody. Množství dešťových srážek je dle klimatologů a meteorologů regionálně více méně vyrovnané. Co se však zásadně mění, je jejich rozložení v čase, které je velmi nevyrovnané a rozkolísané a dochází k extrémním přílivovým srážkám. V minulých letech také došlo k úhynu stromů, které město vysázelo a které se potýkaly s nedostatkem atmosférických srážek. Vybudování sítě podzemních nádrží na dešťovou vodu by tak vyřešilo několik provozních problémů.

Návratnost projektů je odhadována od šesti let, což je ekonomicky velmi zajímavá investice, která přináší kromě jiných efektů i úsporu provozních prostředků. Hospodaření s dešťovou vodou navíc napomáhá přiblížit se přirozenému koloběhu vody v přírodě, která byla narušena vysokou mírou urbanizace.

 

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam