Zlínský kraj chystá v oblasti kultury tři investice za 340 milionů za podpory EU

foto: Jiří Balátfoto: Jiří Balát
foto: Jiří Balát
Co se děje 10. 8. 2018 | Autor: Irena Frolová

ZLÍNSKÝ KRAJ – Tři velké investice v kultuře téměř za 340 milionů korun chystá Zlínský kraj. Získá na ně peníze z evropské unie, sdělila serveru Zlin.cz Helena Mráčková z krajského tiskového střediska.

Finanční náklady jednotlivých akcí se pohybuj od 100 do 120 milionů korun. „Dostali jsme v těchto dnech potěšující informaci, že námi předložené projekty uspěly. Jedná se o revitalizaci národních kulturních památek Velké Moravy v lokalitě Uherské Hradiště, Staré Město, Modrá. Dále je to obnova dlouhodobě chátrajících budov hospodářského dvora v areálu tvrze v Rymicích a konečně i zachování a rozvoj památky připomínající osud pasekářské osady Ploština,“ řekl radní Miroslav Kašný.

Podle něj kraj získá dotace díky dobře připraveným žádostem. „Je to historický úspěch, že se nyní můžeme pustit do investic v tak velkém objemu financí,“ přiznal Kašný, který je zodpovědný za kulturu a památkovou péči.

Kraj na to bude čerpat peníze z programu zaměřeného na zkvalitnění muzejních expozic. „Máme velkou radost z toho, že konečně může být zahájena dlouhodobě zamýšlená revitalizace národních kulturních památek Velké Moravy, protože současná podoba neodpovídá zcela výjimečnému významu tohoto místa. Měl by zde vzniknout prostor pro relaxaci a zastavení, v němž se návštěvník přenese o řádku století zpět,“ řekla ke schválení projektu Slováckého muzea Uherské Hradiště vedoucí odboru kultury a památkové péče krajského úřadu Romana Habartová.

Kromě toho už se za evropské peníze realizují projekty pro zlepšení podmínek muzeí a kulturních institucí. Příkladem je vbudování komplexního depozitního centra Krajské knihovny Františka Bartoše ve Zlíně nebo vybudování otrokovického depozitáře pro Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně a také revitalizace budov a expozic v Muzeu Kroměřížska.

Kromě velkých projektů za podpory evropských dotací kraj realizuje řadu akcí z vlastního rozpočtu a další chystá pro příští rok. „Pro rok 2019 připravujeme deset až dvanáct akcí v objemu 50 milionů korun, které chceme zahrnout do návrhu rozpočtu. Jedná se například o vzdělávací a výzkumné středisko ve Hvězdárně ve Valašském Meziříčí, opravy na zámku ve Vsetíně, výměnu oken na hradě v Malenovicích,“ doplnil Kašný.

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam