Šéf zlínských vodáren: Kvalitní pitné vody máme dostatek

ZLÍNSKO - Dlouhotrvající tropické teploty, nedostatek srážek. Sucho je aktuálně velkým tématem. „Pokud jde o zásobování pitnou vodou, nic se nemění. I přes horké dny během posledních měsíců máme dostatečné zdroje i potřebnou infrastrukturu,“ vysvětlil předseda představenstva Vodovodů a kanalizací Zlín (VaK Zlín) Svatopluk Březík. Zároveň upozorňuje, že navzdory velkým investicím – jen letos jde o 280 milionů korun – patří ceny vody na Zlínsku k průměru. V letošním roce její cena dokonce meziročně klesla, za svou denní spotřebu tak průměrný obyvatel zaplatí osm korun. „Za to nekoupíte ani litr balené vody,“ upozornil Březík.

Sucho je aktuálně jedním z největších témat, vysychají řeky, přehrady i studny. Dotýká se to i zabezpečení dodávek pitné vody na Zlínsku?

Když přišla horka, vyskočila spotřeba až o devět procent. Kapacita nádrží i vrtů, které k výrobě pitné vody používáme, je ale dostatečná. Naší největší výhodou je to, že máme skvěle navržený skupinový vodovod Zlín s dvojicí vydatných zdrojů – vodní nádrží Slušovice a hydrogeologickými vrty v okolí Tlumačova a Kvasic. Oba tyto zdroje se dokáží v případě nouze zastoupit. Tím ale samozřejmě nechci celý problém dlouhodobých suchých období bagatelizovat. Nikdo by neměl s vodou, a tou pitnou už vůbec ne, zbytečně plýtvat. A to platí vždy, nejenom v okamžiku, kdy se začne projevovat její nedostatek.

Takže bez problémů je celé Zlínsko?

Drtivá většina obyvatel regionu se může na dodávky pitné vody spolehnout. Nicméně zásobujeme vodou zhruba 170 000 lidí, k čemuž nám slouží více než 1 430 kilometrů dlouhá vodovodní síť.  V několika málo obcích, kde využívají místní vodovody s vlastním zdrojem, tak problémy být mohou – v některých letech je tam nutné zavážet cisterny. I zde se nám ale daří posouvat věci dopředu, letos jsme například na skupinový vodovod napojili Lukoveček, nyní připravujeme rekonstrukci vlárského vodovodu. Ze zdroje Štítná nad Vláří bude možné zlepšit dodávky pitné vody na jižním Valašsku. Při této investici, která bude realizovaná od září tohoto roku, využijeme unikátní technologii bez výkopu.

V čem spočívá?

Do původního potrubí bude natažen složený polyetylenový rukáv, který se následně natlakuje parou – tím pevně zevnitř přilne k původnímu potrubí. Navíc má prvky smart řešení. V potrubí jsou uloženy speciální vodiče, které umí rozpoznat poškození a tím i včas avizovat a přesně lokalizovat riziko možného úniku pitné vody. Tímto způsobem opravíme část přivaděče v délce bezmála sedmi kilometrů s tím, že životnost tohoto úseku se prodlouží o 100 let. Celkem si investice vyžádá 40 milionů korun, takže vzhledem k jasným benefitům tohoto řešení jde o efektivní opatření.

Jaké další investice jsou teď aktuální?

Letošní rok je z pohledu investic zásadní – počítáme s částkou téměř 200 milionů korun, dalších 80 milionů investuje provozovatel vodohospodářské infrastruktury Moravská vodárenská. V úpravně vody v Tlumačově je nainstalována nejmodernější technologie, a to dávkování ozonu a filtrace aktivním uhlím. Tím docílíme nejen naprosté čistoty vody ve všech parametrech, například pesticidní rezidua jsou nula, ale také lepších senzorických vlastností – prostě bude i lépe chutnat. Letos také dokončíme dvě zásadní ekologické investice do čistíren odpadních vod v Luhačovicích a Kašavě. V prvním případě jde o klíčovou pomoc životnímu prostředí v lázeňském městě a jeho okolí, v případě Kašavy pak docílíme vyšší ochrany vodního zdroje v podobě nádrže Slušovice. Obě tyto akce jsou v režimu smluvní investice s Moravskou vodárenskou. V praxi to znamená, že tato společnost pokryje z vlastních zdrojů obě akce – tedy 45 a 35 milionů korun. A zdůrazňuji. Tyto investice se nepromítnou do navýšení vodného a stočného.

Mluvil jste o celkové výši investic. Kde Vodovody a kanalizace Zlín získávají prostředky?

V tomto roce dílem z úvěru a jinak z vlastních zdrojů, hlavně z nájemného hrazeného provozovatelem infrastruktury. Od roku 2015 se nám podařilo vyjednat postupné zvýšení nájmu o 23 procent tedy o 25 milionů korun na současných 133 milionů korun ročně.

Cena vodného a stočného na Zlínsku byla v minulosti terčem kritiky, jak to s ní vypadá aktuálně?

Pro letošní rok cena klesla o jednu korunu. Spotřebitelé nyní zaplatí za 1 000 litrů částku 85,71 Kč včetně DPH. Zlín na pomyslném žebříčku krajských měst je na osmé pozici, z okresních měst je na 39. místě v republice. Když to přepočítáme na průměrná čísla, tak náš zákazník zaplatí za svou celodenní spotřebu vody zhruba osm korun. Stačí se jen podívat, kolik stojí půllitrová láhev balené vody nebo lahvové pivo. A mimochodem. Důležitější než cena je spotřeba. Pro zajímavost – myčka je 15 litrů, pračka je 45 litrů a kubický metr vody vám vystačí na sprchování skoro celý měsíc.

Co je tedy největší problém?

Když o vodě mluví lidé, kteří tomu nerozumí, a když se z vody dělá politika.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x