Ministr ocenil čtveřici mistrů tradiční lidové tvorby ze Zlínského kraje

Jiří Hýža, Lenka Macečková, Petr Mužík a Vladislava Hrubešová (Foto: ZLK)Jiří Hýža, Lenka Macečková, Petr Mužík a Vladislava Hrubešová (Foto: ZLK)
Jiří Hýža, Lenka Macečková, Petr Mužík a Vladislava Hrubešová (Foto: ZLK)
Co se děje 13. 9. 2018 | Autor: Irena Frolová

ZLÍNSKÝ KRAJ - Dvě ženy a dva muži, kteří byli v minulých letech oceněni titulem Mistr tradiční rukodělné výroby Zlínského kraje, převzali v Havlíčkově Brodě z rukou ministra kultury České republiky čestné ocenění Nositel tradice lidových řemesel. Serveru Zlin.cz to oznámila mluvčí hejtmanství Adéla Kousalová.

Ocenění z rukou ministra kultury převzala Vladislava Hrubešová z Velkých Karlovic, která se zabývá výrobou valašských krojů, Jiří Hýža ze Zlína, který pokračuje v rodinné tradici výroby krojové obuvi, Lenka Macečková z Nového Hrozenkova, která mistrovsky ovládá textilní techniku síťování, a Petr Mužík z Velkých Karlovic – výrobce perleťových spon.

„Všem srdečně blahopřeji. Toto ministerské ocenění potvrzuje kvalitu našich lidí, vyznamenaných již dříve na krajské úrovni titulem Mistr tradiční lidové výroby. Silné zastoupení Zlínského kraje v rámci celkového počtu držitelů celostátního uznání svědčí o tom, že jsou v našem regionu tradice opravdu živé a předávané z generace na generaci," řekl Miroslav Kašný, radní Zlínského kraje pro kulturu, památkovou péči, spolupráci s církvemi, mládež a sport.

Jak informovala vedoucí krajského odboru kultury Romana Habartová, v současné době patří mezi držitele ministerského titulu, udělovaného od roku 2001, celkem 74 lidových řemeslníků z Čech, Moravy a Slezska, přičemž jedna třetina - 26 z nich - je právě ze Zlínského kraje, což je vzhledem k počtu 14 krajů vypovídající. V letošním roce jsou z celkového počtu pěti oceněných čtyři ze Zlínského kraje.

S udělením tohoto titulu je spojeno propůjčení ochranné známky Nositel tradice.

 

Mohlo by vás zajímat

Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam