Expolicista měl prodávat drogy. Prý si tak kupoval informace

Ilustrační foto (Foto: Zlin.cz)Ilustrační foto (Foto: Zlin.cz)
Ilustrační foto (Foto: Zlin.cz)
Co se děje 18. 9. 2018 | Autor: Šárka Šarmanová

KROMĚŘÍŽ  - Měl pomáhat a chránit. Místo toho prodával drogy. Řeč je o policistovi Lukáši J. z Chvalčova na Kroměřížsku. Tento muž stanul v pondělí u kroměřížského okresního soudu a čelí obžalobě ze zneužití pravomoci úřední osoby, přijetí úplatku a distribuce pervitinu. Nyní již bývalému policistovi hrozí až deset let ve vězení.

Expolicista, který působil na oddělení v Bystřici pod Hostýnem, tvrdí, že tímto krokem chtěl jen proniknout mezi drogovou komunitu, aby se dostal k informacím, které mu měly pomáhat odhalovat trestnou činnost. „Byla to chyba, neměl jsem to takto udělat, myslím teď na to každý den,“ kál se muž u soudu.

Vše prý fungovalo tak, že drogově závislí lidé mu měli předávat potřebné informace ohledně páchání trestné činnosti. Díky tomu se mu údajně podařilo řadu trestných činů objasnit a dostal i několik pochval. Informátoři jako protislužbu měli dostávat pervitin, za který ještě policistovi platili. Dávka u něj vyšla na 500 korun. Podle obžaloby si měl tímto způsobem expolicista přijít na stovky tisíc korun. „Chtěl jsem postoupit na kriminálku, na protidrogové do Přerova, nebo na kriminálku do Kroměříže nebo Zlína,“ vysvětloval dále muž.

Sám se prý snažil drogově závislým lidem pomáhat, rozmlouvat jim, aby dál páchali trestnou činnost a snažil, aby se napravili. Údajně měl několika z nich koupit mobil s kreditem. „Vždycky jsem chtěl pomáhat,“ podotkl u soudu Lukáš J.

Jenomže proti němu stojí jeho výpověď z přípravného řízení, v níž se ke všemu nejenom doznal, ale také sám přiznal, že bral drogy. Podle obžalovaného to ale udělal pod nátlakem pracovníku Generální inspekce bezpečnostních sborů. „Manželka byla v té době v rizikovém těhotenství, tak jsem přiznal všechno, abych nešel na vazbu, řekl jsem i to, že jsem uživatel drog,“ vysvětloval muž tuto verzi přiznání.

Hlavní líčení pokračuje 23. října výslechem svědků.

 

Mohlo by vás zajímat

Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam