Otrokovičtí senioři mají první elektrorikšu v republice

Foto: Zlin.czFoto: Zlin.cz
Foto: Zlin.cz
Co se děje 25. 9. 2018 | Autor: Šárka Šarmanová

OTROKOVICE – Doposud se na přírodu mohli dívat jen z okýnka svého pokoje. Tomu už je konec. A to díky speciální elektrorikši, díky které mohou obyvatelé Senioru v Otrokovicích znovu „vyrazit“ ven do přírody. Toto speciálně upravené kolo je vůbec první v celé České republice.

Pětaosmdesátiletá Věra Nedvědová si o nějaké procházce po městě mohla nechat už jenom zdát. „Jsem hodně špatná na nohy. Chodím o dvou holích, ale daleko se nedostanu, maximálně tak před dům. Sama si nedokážu zajít ani na rohlíky, natož na procházku,“ svěřila se žena, která si prý už ani nepamatuje, kdy naposledy byla skutečně venku. Její sen se jí v pondělí konečně splnil. Byla totiž jednou z prvních lidí prakticky v celé České republice, která se projela ve speciální elektrorikši.

Tu jako první v České republice zakoupil Senior Otrokovice pro své obyvatele. „Není to kolo, ale vlastně takový terapeutický prostředek, díky němuž řada lidí zase ucítí takzvaně vítr ve vlasech. Navíc je to dobrá zkušenost pro mladé, jak navázat kontakt se staršími lidmi,“ přiblížil propagátor cykloterapie Leoš Hrádek. Řidiči se totiž stanou mladí studenti otrokovického gymnázia. „Rozdíl mezi generacemi se neustále prohlubuje. A myslím si, že toto je jedna z cest, jak mohou mladí lidé navázat kontakty se starší generací. Navíc budou trávit čas venku a na prostředku, který je zatím jediný v republice,“ vysvětlil ředitel gymnázia Ivo Kramář.

Na elektrorikšu za 150 tisíc korun se skládala řada obyčejných lidí. „Vyhlásili jsme sbírku, a i díky ní a díky několika sponzorům, se nám podařilo vybrat 140 tisíc korun. Věříme, že i zbývajících deset tisíc se nám podaří brzy sehnat,“ doufá ředitelka Senioru Aranka Medková Pekárková

Ve světě je do projektu CWA-Cycling without age (cyklistika v každém věku) zapojeno celkem 38 zemí, Otrokovice jsou prvním městem v ČR. V nejbližší době by se však měla objevit také v Ústí nad Labem a Kadani.

 

Mohlo by vás zajímat

Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam