Stav krajských silnic se opět zlepšil

Ilustrační foto (Foto: Zlínský kraj)Ilustrační foto (Foto: Zlínský kraj)
Ilustrační foto (Foto: Zlínský kraj)
Co se děje 15. 11. 2018 | Autor: Irena Frolová

ZLÍNSKÝ KRAJ - Poslední hodnocení stavu povrchu vozovek silnic II. a III. třídy ve Zlínském kraji potvrdilo dlouhodobý trend postupného mírného zlepšování jejich kvality. Průměrná známka za celý kraj se posunula z loňské hodnoty 3,53 na novou hodnotu 3,38, server Zlin.cz o tom informoval za Ředitelství silnic Zlínského kraje (ŘSZK) Vojtěch Cekota.

„Už téměř polovina hodnocených vozovek patří do kategorie výborný, dobrý nebo vyhovující. Navíc ubývá úseků ve stavu nevyhovujícím nebo havarijním," sdělil náměstek hejtmana Zlínského kraje Pavel Botek, zodpovědný za oblast dopravy.

Průměrná „známka" celokrajského hodnocení stavu povrchu vozovek II. a III. třídy na pětibodové stupnici k 30. 9. 2018 činí 3,38. V porovnání s předchozím rokem (3,53) i ve víceletém časovém srovnání jde o postupné mírné zlepšování. Nejlepší vozovky II. a III. třídy měly při letošní bilanci okresy Kroměříž (hodnocení 3,29) a Vsetín (hodnocení 3,39). Okres Kroměříž má současně největší délku silnic s novým povrchem a hodnocením „výborný" (89 km).

„Těší nás, že známka hodnocení zase o kousek poskočila k lepším hodnotám. Na prioritní síti v délce 428 km, která propojuje významnější města kraje, je situace ještě lepší. Na těchto silnicích nám vychází známka 2,58. Myslím, že se na stavu krajských silnic postupně projevují čerpané dotace z evropských fondů i ze Státního fondu dopravní infrastruktury. Také Zlínský kraj nám v průběhu tohoto roku zvýšil prostředky o téměř 50 milionů korun, které jsme mohli použít hlavně na další plošné obnovy povrchů vozovek. V neposlední řadě se na zlepšování kvality silnic podepisuje i počasí, konkrétně mírnější průběh posledních zimních sezon. Doufám, že tento příznivý trend bude pokračovat. Nyní již intenzivně připravujeme projektové žádosti v rámci programu IROP na dalších sedm silničních rekonstrukcí o celkové délce 32 kilometrů," uvedl ředitel ŘSZK Bronislav Malý.

ŘSZK zadává nezávislé hodnocení stavu povrchu vozovek II. a III. třídy (tedy silnic ve vlastnictví Zlínského kraje) každoročně. Stav povrchu vozovek se hodnotí podle kritérií daných technickým předpisem. Vozovky jsou podle svého technického stavu zařazovány do pěti skupin: 1 - výborný stav, 2 - dobrý stav, 3 - vyhovující stav, 4 - nevyhovující stav, 5 - havarijní stav.

 

Mohlo by vás zajímat

Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam