Tiše, naboso a v klidu: jaké to je v jurtě?

Turistický blog 29. 11. 2018 | Zdroj: Zlínsko a Luhačovicko

Je podzim, pod nohama voní mokré listí, odpolední slunce se líně sklání za lesnatý obzor. Ptáci ještě zpívají na holých větvích, začíná pofukovat studený vítr. Tiše a se skloněnou hlavou vstupujete do vytopené jurty. Vcházíte bosí a všechny myšlenky a starosti necháváte venku za dveřmi. Tak nějak se museli cítit kočovníci středního východu, pro které byla jurta jediným útočištěm v divoké tundře. Je to zvláštní pocit, a pokud ho chcete zažít na vlastní kůži, nemusíte až do Mongolska. Jednu takovou jurtu teď mají v Augustiniánském domě v Luhačovicích.

Zatímco venku se probouzí živly, uvnitř jurty je příjemně teplo. Sálají tu kamínka, na podlaze leží huňaté kožešiny, kolem stěn se vrší hromady měkoučkých polštářů a chlupatých dek. Jurta není místo, kam byste si šli s přáteli vypít pár skleniček, vyřídit si věci do práce nebo konferenční hovor. Naopak, je to místo, které funguje trochu jako myslánka. Všechny starosti necháváte venku a dovnitř jdete meditovat, uvolnit se a odpočinout si.

Zlínsko a Luhačovicko

Ono je to v Augustiánu celé takové rozjímací. K nové jurtě se jde bylinkovou zahrádkou, hudebním altánem, který je plný bubínků, zvonkoher, trianglů, xylofonů a dřívek, kolem jurty je zahrada smyslů, kterou můžete vnímat čichem i bosýma nohama. A pak je tady ta jurta. Novinka, která má sloužit především k uvolnění a meditaci. Podívat se dovnitř stojí za to. Tohle klidné místo tak nějak vyzývá k tomu, aby tady člověk chvíli byl jen sám se sebou.

Zlínsko a Luhačovicko

Klidně bychom si dokázali představit, že by bylo možné objednat si podobnou jurtu místo pokojíčku v hotelu. Přece jenom je to velice romantické sedět večer na zahradě a dívat se do lesa nebo na hvězdy, a potom si zalézt do tohohle kulatého stanu, kde to voní dřevem a dálkami a nechat si zdát o dobrodružství. V takovém pohodlíčku by se o něm snilo určitě dobře.

Zlínsko a Luhačovicko

Návštěva jurty je unikátní zážitek, který vřele doporučujeme. Je totiž super zamyslet se na chvíli nad tím, jaké by to bylo bydlet jednoduše, bez mnoha věcí, bez internetu a se stádem koní za chalupou. Tedy za stanem. Tedy vlastně za jurtou. Tak či tak se tu někdy zastavte. Nejen fyzicky, ale hlavně v myšlenkách.

Fotogalerie

 

Blog o cestování, dobrém jídle, výletech, místních farmářích, krásných místech na spaní, šikovných lidech, tvořivosti a nápadech vám přináší turistické regiony Zlínského kraje ve spolupráci s webzinem Zlin.cz a Luhacovice.cz.

 

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam