Ornitologická delikatesa - orel královský v našem kraji

Foto: Zdeněk NěmečekFoto: Zdeněk Němeček
Foto: Zdeněk Němeček
Co se děje 13. 3. 2019 | Autor: Jan Čada

KROMĚŘÍŽSKO - Vlastním očím téměř nevěřil amatérský ovšem léty zkušeností opředený ornitolog  Zdeněk Němeček. Na Kroměřížsku totiž zahlédl před pár dny na suchém stromě v těchto lokalitách dosud neviděného dravce. Když další den pozval k pozorování dva stejně nadšené obdivovatele ptačí říše pány Shromáždila a Šafaříka, shodli se naprosto přesně.

Na jih Hané se totiž vydal dravec, kterého by tu nikdo nečekal.

"Jde o orla královského, vzácný druh, který u nás v miniaturním množství hnízdí řadu let zřejmě jen na nejjižnějším cípu Moravy, jde opravdu jen o jedince. To, že se objevil mezi Hostýnskými vrchy a Chřiby je naprosto nečekané," vysvětlil Jiří Šafránek z Moravského ornitologického spolku.

Výskyt majestátného dravce - v tomto případě jde zhruba o tříleté mládě - vyvolal v komunitě ornitologů a pozorovatelů ptactva rozruch.

Existují speciální weby, které sledují pohyb ptáků. Tento mladý kousek má kroužek a je vybaven jako spousta dalších GPS zařízením.

Ozval se tak Hynek Matušík, který potvrdil, že na jižní Moravě okroužkoval před necelými dvěma lety mladičkého orla. Podle něj se dá nyní s pravděpodobností mluvit, že jde o samičku.

"Mladá dáma je podle našich informací pěkně přelétavá. Během pár desítek hodin zavítalo mládě orla královského například k Vídni, pak ale až do chráněné krajinné oblasti Broumovsko na severovýchodě Čech, pak třeba do Bílých Karpat, ale i na Zlínsko a u nás na Hané asi také nezůstane, pokud by tu dravec zahnízdil, byla by to opravdová rarita světového významu," tvrdí znalci.

Orel královský dosahující rozpětí křídel přes dva metry a dožívající se více než půlstoletí, žije přirozeně na Balkáně, na jihu Ruska a Asie.

Tento druh je u nás daleko vzácnější než jeho příbuzní orel mořský nebo skalní. I ti jsou ale v našich zeměpisných šířkách mimořádnými zjevy.

Fotogalerie

 

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam