Světový den zraku nabídl v nemocnici prevenci i slepotu na zkoušku

UHERSKÉ HRADIŠTĚ - Namazat si poslepu chleba nebo rohlík, oloupat mandarinku, nalít si kávu nebo osladit čaj, to vše si mohli na vlastní kůži vyzkoušet lidé v Uherskohradišťské nemocnici. Ta se před pár dny už tradičně připojila ke Světovému dni zraku, jehož cílem je upozornit veřejnost na rizika vzniku očních vad a onemocnění, sdělil serveru Zlin.cz mluvčí krajských nemocnic Egon Havrlant.

Příchozí měli možnost nechat si odborně vyšetřit zrak, změřit nitrooční tlak a své potíže konzultovat s odborníky. Novinkou byla spolupráce s centrem služeb pro nevidomé a slabozraké Tyfloservis, který přivezl na ukázku řadu speciálních pomůcek. Akce se účastnilo osm desítek zájemců.

„Některá oční onemocnění jsou zpočátku bezpříznaková, člověk ani nemusí vědět, že s jeho zrakem není něco v pořádku. Proto je důležité absolvovat pravidelně preventivní vyšetření, které pomůže problém odhalit, diagnostikovat a včas léčit. To se týká hlavně zeleného zákalu. Dnes jsme u několika lidí zaznamenali vyšší nitrooční tlak a refrakční vady, objednali jsme je poroto k dalšímu vyšetření u nás,“ řekla Magdaléna Dospělová, primářka Očního oddělení Uherskohradišťské nemocnice. Lidé nad čtyřicet let věku by podle jejích slov měli navštívit očního lékaře jednou za dva až tři roky, lidé nad pětašedesát let jednou za rok. Preventivní kontrolu zraku by ale měly podstoupit i malé děti od tří let, a to u svého pediatra.

Na včerejší akci, která probíhala v nové oční optice Uherskohradišťské nemocnice a také v prostorách vstupního objektu, byly prezentovány například optické a kamerové lupy, čtečky, pomůcky pro zrakovou terapii a pomůcky usnadňující samostatný život osob s těžkým zrakovým postižením. Lidé se tak mohli seznámit s indikátory hladiny tekutin pro nevidomé, se šablonami k podpisu a k rozpoznání peněz, s ozvučeným glukometrem, tonometrem nebo Pichtovým psacím strojem. Zájem vzbudily brýle simulující různé stupně slepoty a zrakové vady, jako je například šedý či zelený zákal. „Našim klientům pomáháme s výběrem speciálních kompenzačních pomůcek na čtení, pro sebeobsluhu, pro samostatný pohyb a orientaci. Nacvičujeme s nimi běžné situace, aby se mohli postarat sami o sebe, o domácnost, naučili se zacházet s bílou holí, dojít si do obchodu, k lékaři. Učíme psaní na klávesnici všemi deseti prsty, vyučujeme čtení a psaní Braillova bodového písma. Poskytujeme také informační servis, poradenství a další služby,“ uvedla Lenka Houšková, terénní pracovnice Tyfloservisu.

Letošní novinkou Světového dne zraku byla i takzvaná Uherskohradišťská Kavárna POTMĚ, kde si zájemci mohli na chvíli vyzkoušet pocity lidí se zrakovým hendikepem. Se zatemňovací maskou na očích se měli sami obsloužit u stolu, najíst se a napít poslepu. „Byl to zvláštní pocit, člověk úplně ztratí jistotu,“ konstatovala jedna z účastnic Bohumila Macíková. „Pro mě osobně by bylo horší, kdybych měla jiný tělesný hendikep, například kdybych nemohla hýbat rukama a tím pádem si věci nemohla ohmatat. Tato situace ve mně nevyvolala žádný špatný nebo stresový pocit,“ podělila se o zkušenost další z příchozích Ludmila Řezníčková. Oční oddělení Uherskohradišťské nemocnice ošetří ročně v ambulanci bezmála 15 000 pacientů a provede 1600 operačních výkonů za rok.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x