Cenu Rožnova dostal Vladimír Chmelař, Cenu starosty města společnost Retigo

ROŽNOV POD RADHOŠTĚM - Významný představitel Tesly Rožnov pod Radhoštěm Vladislav Chmelař a společnost Retigo jsou držiteli Ceny města a Ceny starosty města. Obě ocenění předali zástupci vedení města držitelům na slavnostním galavečeru, který se ve čtvrtek 7. listopadu uskutečnil v klubu Vrátnice v budově bývalého ředitelství podniku Tesla v Rožnově pod Radhoštěm. Serveru Zlin.cz to sdělil mluvčí tamní radnice Marek Havran.

Cenu starosty města si v roce 2017 odnesl Spolek rožnovských žen, v roce 2018 učitelka, trenérka a vedoucí sportovních tříd na ZŠ Videčská Ludmila Bayerová. Letos v červenci pak převzal cenu Jaromír Štrunc, tanečník, zpěvák, muzikant, scénárista a režisér. Na galavečeru v klubu Vrátnice jakožto další převzala Cenu starosty města rožnovská společnost Retigo, která vyrábí konvektomaty a zaměstnává přes 200 kmenových zaměstnanců. Společnost se loni stala Firmou roku 2018, což je ocenění v soutěži Hospodářských novin pro malé a střední podniky, do které se mohou přihlásit firmy s obratem do 1,5 mld Kč. „Jsme rádi, že Retigo prezentuje naše město takto skvělým způsobem. O jejich vysokém kreditu hovoří i fakt, že 80 procent produkce exportuje do celého světa a roční obrat firmy se pohybuje někde kolem půl miliardy. Jsme rádi, že můžeme právě firmě Retigo předat ocenění,“ řekl starosta Rožnova Radim Holiš.

Cena města se letos udělovala potřetí. Historicky prvními držiteli se v roce 2017 stali spisovatel a publicista Richard Sobotka a akademický malíř Miloš Šimurda, o rok později pak manželé Petr a Helena Dobrovolní, dlouholetí vedoucí souboru Radhošť. Nyní obdržel ocenění na základě rozhodnutí zastupitelstva města Vladislav Chmelař, významný pracovník Tesly Rožnov pod Radhoštěm a mimo jiné i generální ředitel později vzniknuvšího podniku ON Semiconductor. „Jsem moc ráda, že jsme mohli ocenění předat právě panu Chmelařovi a tímto způsobem jsme si dnes večer i mohli připomenout historii Tesly jako takové, a to v roce 70. výročí od jejího založení,“ řekla místostarostka Rožnova Kristýna Kosová. „Přínos pana Chmelaře ve vývoji pro Rožnov tolik důležitého podniku Tesla, je skutečně významný a neoddiskutovatelný,“ dodal na adresu čerstvého držitele Ceny města starosta Radim Holiš.

Vladislav Chmelař prožil pracovní kariéru v Tesle Rožnov od dělníka po vedoucího technické kanceláře výrobního úseku. Po roce 1990 organizoval privatizaci polovodičové výroby, která byla završena v roce 1997. Do roku 2006 působil jako generální ředitel ON Semiconductor ČR, viceprezident ON Semiconductor, což byla a stále je společnost, která se v 90. letech přetransformovala právě z Tesly Rožnov. Chmelař se plně zapojil také i do občanského života – dvaašedesátkrát daroval krev. V roce 2012 inicioval a vydal publikaci Sborník 1949 – 2012 Tesla Rožnov. Je zákládajícím členem společnosti Sdružení pro rozvoj Soláně. Po roce 1990 se zasadil o vznik Společnosti Polovodiče neboli Tesla Sezam. V roce 2014 Vladislav Chmelař inicioval k 65. výročí založení Tesly Rožnov výstavu (NE)zapomenutá TESLA. Střípky z historie Tesly Rožnov pod Radhoštěm. A vydání stejnojmenné publikaci jako Průvodce výstavou.

Je více, než zřejmé, že se Tesla Rožnov za dobu své existence zásadním způsobem podílela na vzniku novodobé historie města Rožnova pod Radhoštěm ve všech oblastech lidské existence. Jako největší továrna v Rožnově pod Radhoštěm poskytovala nejvíce pracovních příležitostí obyvatelům Rožnova, ale i dalším lidem z blízkého i vzdáleného okolí. Měla rozhodující podíl na rozvoji vzdělanosti obyvatel, na rozvoji v oblasti sociální, společenské i sportovní.  Tesla měla rozhodující vliv i na rozvoji bytové zástavby výstavbou nových sídlišť.

U všech těchto aktivit byl po celou dobu také Vladislav Chmelař, který po roce 1990 v období privatizace dokázal Teslu transformovat do nového podniku ON Semiconductor a tím někdejší Teslu v určité formě zachránil až do současnosti. Vladislav Chmelař byl navržen a zastupitelstvem města také schválen jakožto držitel Ceny města symbolicky právě v roce, kdy si připomínáme 70 let od vzniku podniku Tesla Rožnov.

 

Společnost Retigo sídlí a vyrábí konvektomaty v Rožnově pod Radhoštěm, jejími majiteli jsou bývalí zaměstnanci Tesly, zaměstnávají přes 200 kmenových zaměstnanců. První multifunkční troubu dali spoluzakladatelé Retiga dohromady v roce 1993 a popisují to tak, že se sešli jako kolegové z podniku Tesla Rožnov, kde dělali udírny, a ve volném čase zkusili vyrobit konvektomat, který v té době nikdo v Česku nedělal. Dodnes jsou jedinými výrobci v tuzemsku i ve střední Evropě. Že byla Tesla centrem vývoje elektrotechniky, se ukázalo v tom, že už v roce 1993 měl konvektomat digitální ovládání a dalo se v něm programovat. Jako první firma vyrábějící konvektomaty přišlo Retigo později na trh s dotykovým displejem na těchto strojích. Ještě v 90. letech společnost expandovala na Slovensko, do Polska či Maďarska. Model, který v roce 2003 podnik představil na gastronomickém veletrhu v Miláně, jim pak otevřel cestu dál do světa. V Rožnově pod Radhoštěm má společnost vlastní výrobní prostory, testovací centrum, předváděcí a prodejní centrum a další technicko-hospodářské zázemí. Prodává nejen na tuzemském trhu, ale hlavně v zahraničí. Téměř 80 procent produkce se exportuje do celého světa, především do Německa, Francie, Švýcarska, Norska, Polska, Singapuru a Japonska.

Ročně vyrobí až pět tisíc konvektomatů a obrat firmy se pohybuje okolo 0,5 miliardy. Společnost Retigo se loni stala Firmou roku 2018. Jedná se o ocenění v soutěži Hospodářských novin pro malé a střední podniky, do které se mohou přihlásit firmy s obratem do 1,5 miliardy korun..

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x