Suterén zlínského Baťova institutu bude ukrývat poselství budoucím generacím

Poselství budoucím generacím (Foto: www.kr-zlinsky.cz)Poselství budoucím generacím (Foto: www.kr-zlinsky.cz)
Poselství budoucím generacím (Foto: www.kr-zlinsky.cz)
Co se děje 6. 3. 2012 | Autor: Mediafax

ZLÍN - Představitelé Zlínského kraje nechali zazdít v suterénu k základům budovy číslo 14 - jednoho z objektů 14|15 Baťova institutu, poselství budoucím generacím. Uvedla mluvčí Zlínského kraje Gabriela Dvorníková.

Poselství má podobu neprodyšné schránky, do níž byl vložen samotný text poselství, část projektové dokumentace a nosiče se všemi podstatnými informacemi o projektu.

"S ohledem na to, že navazujeme na historii a realizujeme kulturní centrum, které bude sloužit mnoha dalším generacím, rozhodli jsme se udělat něco, co bylo v dřívějších dobách pro podobné nadčasové projekty mnohdy charakteristické. A to právě uložení poselství s informacemi o době, stavbě a záměrech. Vidíme v tom symboliku i možnost, jak tradičním způsobem předat informace budoucím generacím," vysvětlil šéf řídícího výboru projektu, statutární náměstek hejtmana Zlínského kraje Libor Lukáš (ODS).

Výstavba 14|15 Baťova institutu je v plném proudu. "V současné době je vybetonován zesílený statický strop ve druhém nadzemním podlaží budovy 14 a začaly hydroizolační práce na platformě mezi budovami. Vybourána je také stará střešní konstrukce na budově 14, připravuje se repase lanovky a probíhá tak příprava pro montáž ocelové konstrukce pro vzduchotechniky, objekt se dočká i nové střechy. Hotovy jsou také dojezdové vany dvou nových výtahů v přístavbě budovy 14 a budou se zakládat sloupy pro nové výtahové šachty," uvedl manažer stavby Zdeněk Adamec ze společnosti PSG.

Projekt konverze budov 14 a 15 do podoby 14|15 Baťova institutu bude mít dva vrcholy. Letos na podzim bude otevřena budova 14, v níž budou sídlit Krajská galerie výtvarného umění a Muzeum jihovýchodní Moravy. O rok později, na podzim 2013, se veřejnosti zpřístupní rovněž budova 15 – budoucí sídlo Krajské knihovny Františka Bartoše.

V současné době se kromě intenzivní stavební činnosti připravují za účasti architektů, výtvarníků a kurátorů zejména muzejní a galerijní expozice.

Celý projekt je kalkulován na 900 milionů korun. Více než polovinu, rovnou půlmiliardu, přitom čerpá Zlínský kraj formou dotace od Regionálního operačního programu Střední Morava.

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam