Unikátní prkénko už pomohlo stovkám pacientů

VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ - Unikátní rehabilitační pomůcka fyzioterapeuta Nemocnice Valašské Meziříčí už pomohla stovkám pacientů. Serveru Zlin.cz to uvedla mluvčí nemocnice Hana Szotkowská.

Fyzioterapeut Rostislav Skýpala z rehabilitačního oddělení Nemocnice Valašské Meziříčí je autorem unikátní rehabilitační pomůcky, která pomáhá při řadě obtíží. Stimulační prkénko se používá k léčbě poúrazových a pooperačních stavů především dolních končetin. Přesně definovaný trénink na prkénku zlepšuje svalovou sílu, rozsah pohybu, podporuje mízní a protiotokové funkce a současně snižuje bolest.

„Na myšlenku vymyslet jednoduchou a levnou pomůcku jsem přišel díky mým učitelům, tedy profesoru Jandovi a doktoru Švejcarovi, kteří ke stimulaci stability v prostoru používali kulové úseče a balanční sandály už před více než deseti lety. Protože pořizovací cena těchto pomůcek byla i na tehdejší dobu dost vysoká, vymyslel jsem a vyrobil doma první nestabilní prkénko. Jeho základem byl vysádrovaný tenisový míč připevněný do desky. Tehdy se zrodila svépomoci vyrobena nejlevnější pomůcka na světě,“ vzpomíná fyzioterapeut Rostislav Skýpala, jehož speciální prkénko se používá k léčbě poúrazových a pooperačních stavů především dolních končetin.

Od roku 2004 do dnešní doby využilo pomůcku několik stovek pacientů. Někteří si je v regionu navzájem půjčují nebo se prkénka používají napříč celou rodinou. Trénink se dá zahájit již v časné poúrazové či pooperační fázi léčení, avšak pod vedením a přísnou kontrolou fyzioterapeuta. „Následně mohou být bezpečně zvládnuté stupně cvičení převedeny na opakování v domácí či pracovním prostředí. Prkénko je tedy bez kompetentního fyzioterapeuta zcela bezcennou nebo dokonce i nebezpečnou pomůckou. Při jeho správném použití však lze dosáhnout neuvěřitelné stimulace stability a svalové spolupráce pohybového aparátu během krátkého cvičení,“ vysvětlil Skýpala.

Dosavadní výsledky ukazují, že správně volené a nastavené stupně terapie pacientům poskytují kontinuální zlepšení stability především stoje, chůze i běhu od poúrazové doby až po plně sportovní profesionální zátěž. U bolestivých stavů způsobených převážně nestabilitou daného kloubu se již po krátkém tréninku lokální bolesti překvapivě snižují již v ordinaci před očima fyzioterapeuta. „Inovaci si pochvalují především pacienti, kteří chtějí aktivně rehabilitovat, neboť efekt je téměř okamžitý. Méně ji vyznávají klienti, kteří očekávají pouze ošetření fyzioterapeutem a nechtějí se do cvičení zapojovat sami,“ doplnil Skýpala.

Lidé, kteří mají potíže s dolními končetinami a rádi by vyzkoušeli terapii pomocí prkénka, se mohou objednat na vyšetření do rehabilitační ambulance Nemocnice Valašské Meziříčí, kde jim po důkladném vyšetření odborníci zvolí nejvhodnější metodu léčby.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x