Ve Zlínském kraji se přemnožili divočáci

ZLÍNSKÝ KRAJ – Až šestkrát víc divočáků než by jich mělo být je nyní na území Zlínského kraje. Serveru Zlin.cz to sdělila mluvčí zlínského hejtmannství Helena Mráčková.

Zatímco podle optimálních propočtů myslivců by se v lesích a honitbách Zlínského kraje mělo vyskytovat 392 kusů černé zvěře, aby zůstala zachována biologická rovnováha, ve skutečnosti je reálný počet divokých prasat téměř šestkrát vyšší. Vyplývá to z informací, kterými disponuje Odbor životního prostředí a zemědělství Krajského úřadu Zlínského kraje.

„Přemnožení černé zvěře je zapříčiněno změnou potravinových možností v přírodě. Pěstování řepky a zejména kukuřice vyhovuje divokým prasatům, která na takto osázených polích nacházejí optimální podmínky pro svůj život. Zase však ubylo bažantů a zajíců. Srnčí je nad stavem, ale ne nijak dramaticky,“ konstatoval náměstek hejtmana Ivan Mařák, zodpovědný za oblast životního prostředí, který je sám aktivním myslivcem. 

Prase divoké má podle Ivana Mařáka vysokou reprodukční schopnost, bachyně obvykle metá 4-5 selat zpravidla jednou ročně (nejčastěji v dubnu). Pokud o mláďata přijde, mívá tendenci ještě v témže roce znovu zabřeznout. Lov je ztěžován tím, že divočáci se schovávají buď právě ve vzrostlé kukuřici, nebo využívají své vysoké inteligence, aby se ukryli jinak.

V sezóně od dubna 2013 do března 2014, která je již statisticky uzavřena, bylo na území Zlínského kraje uloveno 5 099 černé zvěře, což je pro srovnání víc, než po II. světové válce v celé Československé republice.

Na otázku, zda kanec nebo bachyně mohou ohrozit člověka a za jakých okolností, odpovídá náměstek hejtmana takto: „Divočáci samozřejmě mohou být pro člověka nebezpeční. Ale pouze v určitých případech, jako je třeba bachyně s malými selaty, případně poraněná nebo nemocná zvěř. Další nebezpečí pochopitelně hrozí v případě střetu tohoto zvířete s motorovými vozidly,“ řekl Ivan Mařák.

Podle údajů mysliveckých hospodářů dochází na silnicích Zlínského kraje právě k častým střetům řidičů s černou zvěří. Ročně to bývá okolo 130 případů. V porovnání s divokými prasaty je ale mnohem častěji příčinou a také obětí dopravních nehod srnec obecný – těchto kauz myslivci evidují ročně kolem 1 700, kromě srnce se s automobily asi v 60 případech střetá daněk skvrnitý, 24krát pod kola aut vběhl jelen lesní.

Zlínský kraj hledá možnosti, jak tyto škody eliminovat. V minulých letech bylo k předcházení střetů zvěře s vozidly testováno rozmístění pachových ohradníků ve spolupráci Zlínského kraje a mysliveckých sdružení díky finanční podpoře Nadace pojišťovny Generali. I když je toto opatření primárně zaměřeno na zvěř srnčí a vysokou, osvědčilo se do značné míry i na zvěř černou.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x