Mariánský sloup v Uherském Brodě se dočkal vysvěcení

Foto: MěÚ Uherský BrodFoto: MěÚ Uherský Brod
Foto: MěÚ Uherský Brod
Co se děje 22. 8. 2015 | Autor: Irena Frolová

UHERSKÝ BROD - Mariánský sloup v Uherském Brodě, který zničila loni v červenci silná bouřka, se dočkal vysvěcení. Serveru Zlin.cz to uvedla mluvčí města Elen Sladká.

Celkové náklady na restaurování a zhotovení kopií zničených částí dosáhly částky 387 274 korun. Restaurování se ujal akademický sochař a restaurátor Tomáš Martinák. Sokl sloupu zůstal původní, sloup a sochu vytvořil nově, a to tak, aby byla kopie sloupu k nerozeznání od originálu.

Hlavní část nákladů šla z městského rozpočtu, na obnovu památky ale přispěli také místní obyvatelé, kteří se zapojili do veřejné sbírky. "Děkuji všem občanům, kteří přispěli na obnovení této památky. Veřejná sbírka a sbírka farnosti Uherský Brod vynesla celkem 108 782 korun. Ministerstvo kultury přispělo částkou asi 80 tisíc korun, zbývající částku uvolnilo Zastupitelstvo města z rozpočtu města," konstatoval uherskobrodský starosta Patrik Kunčar

Prudká bouře uherskobrodský Mariánský sloup zničila v neděli 27. července 2014. Na památku pocházející pravděpodobně z roku 1692, podle jiných zdrojů z roku 1785, tehdy spadla část mohutné lípy. Ta byla následně pokácena. Uherskobrodský sloup nevznikl jako projev díků za zdolání morové epidemie, ale oslavoval vítězství lidského ducha nad dědičným hříchem.

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam