Nejlepší valašskou trnkovici vypálil Švagera ze Vsetína

Rytíři řádu modré trnky (Foto: Adéla Kousalová)Rytíři řádu modré trnky (Foto: Adéla Kousalová)
Rytíři řádu modré trnky (Foto: Adéla Kousalová)
Co se děje 25. 2. 2016 | Autor: Irena Frolová

VSETÍN - Soutěž o Nejlepší valašskou slivovici ovládli letos Švagerovi.  Posbírali prvenství ve všech třech kategoriích, serveru Zlin.cz to uvedla mluvčí vsetínské radnice Adéla Kousalová.

Klání pořádal ve Vsetíně Spolek pro zachování valašských tradic. Vzorků pálenek z trnek, jablek, ale i dalšího ovoce se letos sešlo 43 a o vítězích rozhodli sami návštěvníci. Jako nejlepší nakonec vybrali v kategorii trnka ze 24 vzorků slivovici Marka Švagery ze Vsetína. V kategorii jablko se sešlo 13 vzorků a jako nejlepší byla vybrána pálenka Anny Švagerové z Horní Jasenky. V kategorii ostatní se sešlo šest vzorků a byly mezi nimi i pálenky z hrušek, meruněk, jeřabin, malin nebo dokonce z šípků. Jako nejlepší byla nakonec vybrána pálenka Pavla Švagery z Horní Jasenky.

Vystavené vzorky pálenek ochutnávali a hodnotili i sami soutěžící, kteří tak zároveň bojovali o titul Znalec. Své vzorky si nakonec poznalo 11 z nich.

Součástí akce bylo také pasování nových rytířů Řádu modré trnky. Letos se jimi stali akademický malíř a letos osmdesátiletý Jaroslav Jeřábek a také senátor a starosta Vsetína Jiří Čunek. Po slavnostním pasování se noví rytíři oblékli do připraveného roucha a převzali medaili. Starosta Jiří Čunek slíbil, že si rytířský oděv bude brát i do Senátu. Letos poprvé byl udělen i nový titul Valašská cérka, který získala Marta Santovjáková Gerlíková, a to za přínos v propagaci Valašska v kultuře a umění. Je také autorkou námětu a vedoucí produkce vznikajícího celovečerního filmu s názvem Děda. Udělen byl i certifikát čekatel Řádu modré trnky, který doslat valašský kolář Augustin Krystyník.

Spolek pro zachování valašských tradic už připravuje další akci, a to soutěž O nejlepší valašskou buchtu. Uskuteční se v sobotu 19. března od 14.00 hodin v Semetíně.

 

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam