Vandal se vyřádil na židovském hřbitově na Kroměřížsku

Foto: Policie ČRFoto: Policie ČR
Foto: Policie ČR
Hasiči a policie 2. 3. 2016 | Autor: Irena Frolová

KORYČANY - Židovský hřbitov v Koryčanech na Kroměřížsku se stal terčem neznámých vandalů. Napáchali téměř stotisícovou škodu, serveru Zlin.cz to uvedla policejní mluvčí Simona Kyšnerová.

Židovské hroby poničili neznámí pachatelé v polovině února. "Někdy během pěti dní tam někdo vyvrátil 30 náhrobních desek a způsobil tak škodu 90 tisíc korun," konstatovala Kyšnerová.

Po pachatelích policisté intenzivně pátrají. Za poškození cizí věci a výtržnictví jim v případě dopadení a prokázání viny hrozí až dva roky vězení. Útoky na židovské hřbitovy nejsou ojedinělé. Jen ve Zlínském kraji například vandalové řádili v minulosti na židovském hřbitově v Uherském Brodě či v Uherském Ostrohu. Terčem útoku se stal i barokní hřbitov ve Střílkách na Kroměřížsku.

Židovský hřbitov v Koryčanech byl založen v první polovině 17. století a nachází se asi 400 metrů severovýchodně od náměstí a asi 300 metrů stejným směrem od zdejší bývalé synagogy při ulici Cihelny. Hřbitov je chráněn jako kulturní památka České republiky. Na ploše 3 733 metrů čtverečních se dochovalo asi 230 náhrobních kamenů (macev) s nejstarším čitelným z roku 1674 a zbytky zdiva bývalé márnice.

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam