Zlínská zoo vybuduje za 200 milionů areál pro slony

ZLÍN – Celkem 175 až 200 milionů korun bude stát areál pro slony, který chce vybudovat zlínská zoo. V souvislosti s tím plánuje zabřeznutí slonic, sdělil serveru Zlin.cz mluvčí zlínského magistrátu Zdeněk Dvořák.

Sloninec, jak se nazývá chovné zařízení pro slony, bude součástí první etapy výstavby afrického pavilonu Karibuni. Rozkládat se bude na pěti až šesti hektarech a výstavba je v plánu v letech 2018 až 2021. „Bude jeden z největších svého druhu v Evropě. Umožní chov až osmi afrických slonů. V první etapě bude potřeba vynaložit 70 milionů korun. Z toho 60 poskytne město Zlín, zbylých 10 uvolní Zlínský kraj,“ uvedl Dvořák.

Zoo se plánováním nového areálu připravuje na zabřeznutí slonic. „Slonice jsou ve věku, kdy by mohly mít potomky. Narození slůňat je obecně vítané, protože afričtí sloni patří mezi obecně ohrožený druh,“ řekl Dvořák.

Proto se u chovaných samic dbá na to, aby potomky měly. „Zoologickým zahradám, u kterých není možné zajistit podmínky pro zabřeznutí, jsou slonice Evropskou asociací zoologických zahrad odebírané a přemisťované tam, kde je to možné. Nám tedy ztráta slonů nehrozí, protože výstavba chovného zařízení a zabřeznutí slonic je pro nás v současnosti priorita číslo jedna,“ sdělil náměstek primátora Bedřich Landsfeld, který má zoologickou zahradu na starosti.

Vyšetření naznačují, že by zlínské samice mohly potomky mít. „Přesto to s jistotou říct nemůžeme. Pravděpodobnost, že bude inseminace úspěšná, je asi padesátiprocentní,“ poznamenal ředitel zoo Roman Horský. Mláďata slonů přicházejí na svět po březosti, která trvá 22 měsíců. „Novorozené slůně měří na výšku asi metr a váží kolem 100 kilo. Je zajímavé, že k sání mateřského mléka nepoužívá chobot, ale pije přímo tlamou. Matka kojí dva roky. Když je slůně napadeno, urputně ho brání,“ dodal Dvořák.

Slonice jsou ve Zlíně od roku 2003, kdy přijely z Jihoafrické republiky. Pocházejí z Krügerova národního parku. „Shodou okolností to byli poslední savci tohoto druhu, u kterých bylo vydáno povolení na převoz do jiné země,“ doplnil mluvčí.

Africký pavilon Karibuni se bude rozkládat na 20 hektarech pozemků směrem na Lukov. Koncipovaný bude jako africké safari, kterým budou návštěvníci projíždět na malých nákladních autech a lodích. Trasa bude zavedena nejen k výběhům, ale i přímo do nich. Počítá se také se vznikem kempu se stany.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x