Nemoci střev pomáhá v Uherskohradišťské nemocnici léčit fekální bakterioterapie

UHERSKÉ HRADIŠTĚ - Na infekční oddělení Uherskohradišťské nemocnice vyzkoušeli zajímavou terapii, kterou lékaři úspěšně léčí opakované záněty střev. Jde o takzvanou fekální bakterioterapii, serveru Zlin.cz to řekla mluvčí nemocnice Dana Lipovská.

Speciální terapii provedla Uherskohradišťská nemocnice jako první a zatím jediná nemocnice ve Zlínském kraji.

Zlínském kraji.Zánět střev způsobený bakterií Clostridium difficile je infekční choroba, která se může projevovat jako banální průjem, ale také jako život ohrožující nemoc, která se může opakovat a postiženého jedince vysiluje fyzicky i psychicky. „Je to především problém oslabených imobilních pacientů staršího věku ležících v nemocnici delší dobu, kteří jsou opakovaně léčeni antibiotiky. Dojde u nich k poruše rovnováhy střevní mikroflóry, což se projeví někdy až těžkým zánětem střev. V léčbě často nezabírají ani vzácná drahá antibiotika,“ sdělila primářka infekčního oddělení Uherskohradišťské nemocnice Eva Černá.

Fekální bakterioterapie se při léčbě těchto opakujících se zánětů střev jeví jako velmi slibná a levná metoda. Spočívá v transplantaci stolice, získané od příbuzných nebo i nepříbuzných dárců, u kterých je předpoklad, že nemají antibiotiky narušenou mikrobiální skladbu stolice. Ta se po odběru rozpustí v solném roztoku, odfiltrují se pevné části a připravený roztok se podá sondou do tenkého nebo tlustého střeva. Účelem je rozmnožení zdravých bakterií a zabránění dalších opakování zánětlivých průjmů.

Metoda byla popsána již v roce 1958, v současné době není zdaleka běžná, zatím je spíše výjimečná. „Pro mnohé je představa přijetí stolice do těla odpuzující. Spíše s ní souhlasí jedinci, které nemoc velmi sužuje. Určitě však má budoucnost, především proto, že je levná a lze pomoci ní zvládnout infekci, na kterou prakticky nic nezabírá. Je spíše náročná organizačně a časově, velmi důležitá je také správná komunikace s pacientem a jeho rodinnými příslušníky,“ doplnila primářka Eva Černá s tím, že dosud na infekčním oddělení tuto terapii použili jedenkrát u pacienta, který trpí těžkou nevyléčitelnou chorobou a trpěl opakovanými clostridiovými průjmy. „Byli jsme úspěšní, ohledně průjmů je již druhý rok bez potíží. V budoucnu tuto metodu chceme po dokončení erudice mladých lékařů u vytipovaných pacientů běžně používat,“ dodala Černá.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x