Slovácké divadlo uvede hru Platonov, kterou napsal Čechov v sedmnácti letech

režisér Břetislav Rychlík (foto: Marek Malůšek)režisér Břetislav Rychlík (foto: Marek Malůšek)
režisér Břetislav Rychlík (foto: Marek Malůšek)
Kultura 15. 4. 2017 | Autor: Irena Frolová

UHERSKÉ HRADIŠTĚ - Prvotinu Antona Pavloviče Čechova Platonov s podtitulem Ztratil hospodin trpělivost? Začalo připravovat Slovácké divadlo v Uherském Hradišti. Serveru Zlin.cz to sdělil herec a mluvčí divadla Josef Kubáník.

Režie se ujal Břetislav Rychlík a hru divadlo uvádí v překladu Ivana Wernische. V inscenaci se představí téměř celý herecký soubor.

"Léta jsem toužil tuto hru dělat. Není moc souborů v České republice, kde na sebe herci slyší a které by Platonova zahrály. Bude to těžká práce, ale těším se na ni," řekl na zahajovací zkoušce režisér a autor úprav Břetislav Rychlík. "Text známý pod názvy Bez názvu, Bez titulního listu, Darebák Platonov či Bezotcovština napsal Čechov jako sedmnáctiletý a za jeho života nebyl nikdy hrán. Milovníci Čechova v něm ale nacházejí základy témat a vztahů všech pozdějších autorových slavných dramat," doplnila dramaturgyně Slováckého divadla Iva Šulajová.

Titulní hrdina, syn zkrachovalého otce, vesnický učitel Michail Platonov, samozvaný filozof a sžíravý kritik urážející druhé z vlastní nešťastnosti, je ironickým, pasivním hrdinou. "Kromě roviny zkrachovalé rodiny je důležité i téma neschopnosti a nemožnosti posunout se v životě dál, chovat se jako lidé a žít život," dodal Rychlík, jenž se do Uherského Hradiště vrací po třech letech, když zde tenkrát nastudoval úspěšnou inscenaci hry Karla Steigerwalda Cena facky aneb Gottwaldovy boty.

V hlavní roli Anny Petrovny Vojnicevové se mohou diváci těšit na Terezu Novotnou, která se od dubna vrací po mateřské dovolené, titulní roli vesnického učitele Michaila Platonova pak ztvární Tomáš Šulaj. Slovácké divadlo uvede Platonova ve své historii vůbec poprvé. Scénu vytvoří Tomáš Rusín, kostýmy navrhne Zuzana Štefunková Rusínová, hudbu složí Matěj Kroupa, dramaturgie se ujala Iva Šulajová. Premiéra je naplánována na sobotu 10. června.

 

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam