Na zlínský divadelní festival dorazí Vašáryová, Issová, Žilková, Polívka i Trojan

Urna na prázdném jevišti (Foto: Městské divadlo Zlín)Urna na prázdném jevišti (Foto: Městské divadlo Zlín)
Urna na prázdném jevišti (Foto: Městské divadlo Zlín)
Kultura 19. 4. 2017 | Autor: Irena Frolová

ZLÍN - Možnost setkat se s řadou výjimečných divadelních osobností budou mít návštěvníci Městského divadla Zlín ve dnech 16. – 20. května v rámci 22. ročníku česko-slovenského divadelního festivalu Setkání Stretnutie 2017. Pozvání přijali například Ivan Trojan, Martha Issová, Veronika Žilková, Norbert Lichý, Boleslav Polívka, Jindřich Štreit, Jiří Havelka a další, serveru Zlin.cz to uvedla mluvčí divadla Veronika Jurčová.

Patronem letošního ročníku je charismatická slovenská herečka Emília Vašáryová. "Velmi si vážím a potěšilo mne, že mohu být patronkou tak milého a významného festivalu, kde se můžeme všichni spolu setkat – stretnúť. Jako každý rok budu i letos držet palce, aby měl úspěch a podpořil divadelníky z Česka i Slovenska v jejich bohumilé činnosti," řekla oblíbená slovenská herečka. Na jevišti zlínského Velkého sálu ji mohou diváci vidět 19. května v inscenaci Slovenského národného divadla Bratislava Elity – Kriminální příběh s politickým pozadím.

Kromě toho festival v hlavním programu nabídne například inscenaci Dejvického divadla Vzkříšení, Činoherní klub Praha přiveze Urnu na prázdném jevišti, Divadlo Petra Bezruče představí Spalovače Mrtvol a Slovácké divadlo Večer na psích dostizích. Festival zakončí Národní divadlo Brno s Otvíráním studánek v režii J. A. Pitínského.

"Setkání Stretnutie 2017 návštěvníky poprvé zavede i mimo Zlín – představení Dechovka divadla Vosto5 se uskuteční v sále partnerského Divadla Hvozdná. Doprava od Městského divadla Zlín i zpět bude zajištěna autobusy," konstatovala Jurčová.

Podruhé budou uděleny dvě ceny. Cenu Martina Porubjaka za mimořádný osobní přínos ke slovensko-českým vztahům v oblasti divadelního umění, která nese jméno slovenského dramaturga, dramatika, scenáristy, překladatele a divadelního a filmového režiséra, převezme herec Boleslav Polívka, který se se svým synem Vladimírem festivalovému publiku představí v inscenaci Šašek a syn 18. května. "Je typickým umělcem, který svou činností jakoby nerespektoval pomyslné hranice mezi oběma zeměmi," vysvětlil ředitel zlínského divadla Petr Michálek.

Oceněn bude i nejlepší původní text české divadelní hry. Anonymní soutěž o nejlepší původní divadelní hru vyhlašuje už třetím rokem divadelní a literární agentura Aura-Pont v návaznosti na 22 ročníků dnes už neexistující soutěže o Cenu Alfréda Radoka. Otevřena je všem novým česky nebo slovensky psaným hrám.

Festival pro velký zájem podruhé nabídne také unikátní několikadenní workshopy pod vedením mistrů ve svých oborech. Fotografický workshop povede Tomáš Pospěch, na tvůrčí uvažování se zaměří Jiří Havelka a řemeslu vypravěčů naučí Martin Hak. V rámci off programu návštěvníky čeká 16. května také vernisáž výstavy fotografií z loňského workshopu s Jindřichem Štreitem.

Program se bude konat i v parčíku za divadlem, kde opět vyroste šapitó. Premiéru v něm například už 15. května okusí nová inscenace Městského divadla Zlín v režii Jiřího Jelínka Raskolnikov /přešetření/, která po festivalu zůstane na repertoáru Dílny.

Doprovodný program bude zdarma. Diváci se mohou těšit na podvečerní koncerty u kávy na schodech před divadlem, zajímavé besedy – nejen s herci po představení, ale také s dalšími hosty, mimo jiné s režisérem Radovanem Lipusem, který přijede do Zlína povyprávět o divadle a architektuře a promítne film Šumný Zlín. Vše vyvrcholí v sobotu 21. května velkým divadelním piknikem pro celou rodinu v parku za divadlem s dílničkami a pohádkami a koncertem slovenské kapely Longital.

Mezinárodní divadelní festival Setkání Stretnutie se zaměřuje na konfrontaci současné inscenační tvorby v Česku a na Slovensku. Cílem festivalu je upozornit na aktivní vztahy českých a slovenských divadel a divadelníků, tvůrčích týmů, ukázat výsledky vzájemné spolupráce, vyvolat diskusi o vzájemném dialogu české a slovenské divadelní kultury. Zároveň chce zacílit pozornost především k autorské dramaturgii a uvádění původních dramatických novinek.

Rozpočet pětidenního festivalu, v jehož hlavním programu bude k vidění celkem 17 inscenací, je 1,8 milionu korun.

 

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam