Šest lidí ze Zlínského kraje převzalo Cenu Salvator za ojedinělé činy

Co se děje 12. 5. 2017 | Autor: Irena Frolová

ZLÍNSKÝ KRAJ – Celkem šest lidí ze Zlínského kraje dostalo Cenu Salvator – Cenu hejtmana Zlínského kraje. Uděluje se za mimořádné činy a záchranu života nebo zdraví, sdělila serveru Zlin.cz mluvčí kraje Renata Janečková.

Slavnostní ceremoniál už čtrnáctého ročníku se uskutečnil na nádvoří zámku ve Zlíně. „V kategorii profesionálů zvítězil strážník zlínské městské policie Petr Tichý. V září minulého roku zachránil život řidičce, která po autonehodě uvízla ve vraku vlastního vozidla,“ uvedla Janečková.

Cenu dostal i projekt Malé Mimi, který se dlouhodobě zabývá péčí o předčasně narozené děti a jejich rodiče. „Iniciátorem projektu je Martin Gazda a na jeho fungování se podílí i primář novorozeneckého oddělení zlínské nemocnice Jozef Macko,“ doplnila Janečková.

V nové kategorii dárců, kde se oceňuje darování krve, krevní plazmy nebo orgánů, byl úspěšný Jiří Daněk. V kategorii občan si cenu převzala Silvie Valoušková, která dokázala vlastními silami spustit projekt nazvaný NEO CUP, jenž poskytuje pomoc předčasně narozeným dětem a jejich rodinám v Krajské nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně.

Dětská cena našla vítězku v malé Nele Blažkové. „Nela se v krizové situaci dokázala postarat o svou nemocnou prababičku, která byla později převezena do nemocnice s podezřením na cévní mozkovou příhodu. Dnes je prababička díky Nele už v pořádku,“ řekla mluvčí.

Za dlouhodobou činnost získal nejvíce hlasů Petr Julina, který působí jako vedoucí Střediska volného času Klulbíku. Stará se tam o zdravotně postižené a pomáhá jim naplňovat volný čas. Julina získal ceny dvě. „Zlínský deník jako hlavní mediální partner projektu předal Petru Julinovi také Cenu Deníku,“ poznamenala Janečková.

Cena Salvator je uděluje od roku 2003. Cílem projektu je poukázat na činy, které pomáhají a zachraňují životy. Ocenění je udělováno lidem ze Zlínského kraje, dárcům, profesionálům ze záchranných složek, dětem a záslužným projektům.

Fotogalerie: Jiří Balát

 

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam