Sklárny v Květné se po několikaletém útlumu opět ve velkém vracejí na ruský trh

Ilustrační foto (Foto: www.crystalite.org)Ilustrační foto (Foto: www.crystalite.org)
Ilustrační foto (Foto: www.crystalite.org)
Politika a ekonomika 14. 5. 2017 | Autor: Redakce

STRÁNÍ - Sklárny v Květné na Uherskohradišťsku se po několik let dlouhém útlumu v letošním roce opět vracejí ve velkém na ruský trh. Tržby z Ruska na dekorovaném skle činily před krizí až 70 procent celkového obratu, na konci roku 2014 ale spadly až na jednotky procent. Letos by se ale měl negativní trend opět obrátit. Firma Crystalite Bohemia, pod kterou sklárny v Květné patří, získala velkou zakázku na nápojové sklo.

Na linkách ve Světlé nad Sázavou vyrobí asi 700.000 kusů automatického skla, které bude v Květné dekorováno. Podle ředitele tamních skláren Marka Mikláše pak skončí v Moskvě a Krasnodaru. Ruský trh ochromila ukrajinská krize a pád rublu, které zboží z Česka prodražily. V Rusku je ale stále zájem o sklo zdobené zlatem, stříbrem a platinou, rytím i malováním. Kvůli krizi sklárny propustily 20 lidí, díky nové ruské zakázce je podle Mikláše mohly přijmout zpět. Nyní mají asi 170 zaměstnanců.

V minulém roce sklárny v Květné vykázaly obrat kolem 83 milionů korun, letos by se podle Mikláše chtěly dostat k hranici 100 milionů korun. Do Ruska a Německa loni dodaly po 20 procentech produkce, dalších deset procent šlo do USA. Sklo ze Slovácka potěšilo i zákazníky z Iráku nebo Kazachstánu.

Letos se sklárny pyšní hned několika zajímavými a prestižními zakázkami. Vyrábějí například designové nápojové sklo pro předního českého designéra Ronyho Plesla a také pro společnost Hermès, která provozuje obchody s luxusním zbožím po celém světě. Do Uzbekistánu dodaly sklenice určené pro setkání prezidentů postsovětských republik, na Uherskohradišťsku se vyráběly nápojové sety pro automobilku Škoda Auto a stále se pracuje na zakázce pro americké aerolinky Delta Air Lines.

Sklárny v Květné patřící pod obec Strání jsou nejdéle fungující sklárnou v České republice. Založeny byly v roce 1794.

 

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam