Valašskomeziříčská kajakářka se stala mistryní Evropy

VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ - Kajakářka Barbora Bayerová (19) se v makedonském hlavním městě Skopje stala mistryní Evropy. Serveru Zlin.cz to řekla mluvčí valašskomeziříčské radnice Renata Votrubová.

Díky valašskomeziříčským kanoistům poputují na Bečvu z Mistrovství Evropy celkem dvě zlata a jedno stříbro.

Barbora Bayerová v letošním roce poprvé výrazněji promluvila do nominačních bojů mezi dospělými. V individuálním závodě v dlouhém sjezdu skončila celkově sedmá. Díky tomuto nečekanému výsledku byla reprezentačními trenéry nominována do závodů tříčlenných družstev, tzv. hlídek, společně s Klárou Hricovou a Karolínou Paloudovou. „České trio mladých kajakářek dravou jízdou nedalo soupeřkám šanci a deklasovalo druhé Italky a třetí tým Francie o 20 vteřin. Všechny tři přitom byly v reprezentaci poprvé,“ uvedla za valašskomeziříčský oddíl kanoistiky Dana Fusková mladší.

Zlatý úspěch Bayerovou nakopnul natolik, že ve sprintu se pak skrze kvalifikační síto probojovala do finále jako nejlepší česká závodnice a nakonec skončila stejně jako v dlouhém sjezdu 7. a i díky tomu se pak stala vedoucí lodí do závodu týmů, který nakonec dovedla ke stříbrným medailím o 0,86 vteřin za vítěznou posádkou Francie.

Úplně jiné nasazení se dalo očekávat od Václava Kristka (21), který se svým parťákem z deblkánoe Filipem pomohli českému týmu k zisku titulů mistrů světa v loňském roce a i letos patřili k jedněm z favoritů. V individuálním závodě skončili pátí. Těsně za reprezentačními kolegy a obhajovateli zlata z loňského roku posádkou Rygel-Veselý. Novopečenými mistry světa se stala posádka Suchánek-Rolenc. A protože v top pětce byly hned tři české lodě, tak o tom, že česká deblová hlídka, bude jednoznačně bojovat o medaile, nebylo pochyb. Jediný, kdo s nimi dokázal držet krok, byli druzí Francouzi, kteří dojeli do cíle se ztrátou 10,5 s. Třetí hlídka Německa pak dopádlovala o více než minutu později.

Ve sprintu se jim pak nedařilo tak dobře jako na dlouhé trati. V individuálním závodě brali všechna tři první místa posádky Francie. Jelínek-Kristek po riskantní jízdě nakonec skončili ve finále na 10.místě. Do závodu družstev pak nenastoupili.