Teplé počasí znamená i zvýšený výskyt bodavého hmyzu

Hasiči a policie 24. 5. 2017 | Autor: TZ HZS ZK

ZLÍNSKÝ KRAJ - Od začátku měsíce května evidují profesionální hasiči 22 zásahů na likvidaci rojů bodavého hmyzu.

Příchod teplého a slunečného počasí je každý rok provázen také zvýšeným výskytem rojů včel, vos a sršňů. Tyto roje se často usídlí na stromech a keřích vysazených na veřejných prostranstvích, na objektech rodinných nebo bytových domů, škol, školek a u objektů hojně využívaných veřejností. Ohrožují tak děti, seniory, alergiky nebo celé skupiny občanů. V těchto případech jsou povoláváni profesionální hasiči, kteří roje likvidují nebo v ojedinělých případech odchytávají. Ne ve všech případech oznámených na tísňové linky mohou hasiči vyhovět, a proto znovu upozorňujeme veřejnost, že výjezd profesionálních hasičů je možný jen v odůvodněných případech přímého ohrožení lidského zdraví nebo života.

Chceme také upozornit na mylnou představu o likvidaci rojů. Zásah hasičů znamená opravdu jejich likvidaci, odchycený hmyz není následně vypouštěn.

Jak bylo uvedeno, od začátku měsíce května zasahovali profesionální hasiči na místech celkem 22 hlášených událostí na území našeho kraje. V loňském roce hasiči za stejné období evidovali 42 zásahů. Vyšší počet událostí byl pravděpodobně ovlivněn dřívějším nástupem teplého počasí.

K zásahům vyjížděly profesionální hasiči i včera. V dopoledních hodinách likvidovali roj včel u rodinného domu v Morkovicích – Slížanech a na objektu restaurace ve Valašských Kloboukách. Odpoledne zasahovali na dětském hřišti ve Zlíně – Jaroslavicích a v Osvětimanech na Uherskohradišťsku, kde se roj včel usadil na stěně domu a ohrožoval občany na blízkém chodníku.

Vzhledem k  předpovědi počasí lze předpokládat, že počty zásahů se budou v dalších dnech navyšovat.

Fotogalerie

 

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam