Milenci Kristiana Kodeta ve Zlíně zabodovali

Foto: Zlín Film FestivalFoto: Zlín Film Festival
Foto: Zlín Film Festival
Kultura 29. 5. 2017 | Autor: Irena Frolová

ZLÍN - Výtěžek z letošní dražby umělecky ztvárněných filmových klapek v rámci Zlín Film Festivalu byl více než 1,9 milionu korun. Serveru Zin.cz to sdělila mluvčí festivalu Kateřina Martykánová.

Dražba filmových klapek je tradiční součástí doprovodného programu Zlín Film Festivalu a letos se konala už podvacáté. Na dražební listině bylo tentokrát rekordních 144 položek a nejvyšší částku se podařilo získat za klapku nazvanou Milenci, jejímž autorem je Kristian Kodet. Zájemce za ni zaplatil 48 tisíc korun. Na pomyslném druhém místě skončil Jan Saudek se svou klapkou nazvanou Osud sestupuje do údolí a vede s sebou dvě nevinné děti, kterou se podařilo vydražit za 45 tisíc korun. Za klapku Pavla Čecha Pavouk Čenda dal zájemce třetí nejvyšší částku, a to 42 tisíc korun.

Výtěžek z klasické dražby byl celkově 1 888 500 korun, ten následně navýšila ještě částka 26 100 korun z aukce elektronické, celkově se tak podařilo získat částku 1 914 600 korun. "Díky letošní dražbě se částka vydražená na podporu audiovizuálních projektů přehoupla přes 30 milionů korun," upřesnila Martykánová.

Výtěžek aukce bude stejně jako loni věnován na podporu autorských snímků studentů filmových škol a dalším začínajícím tvůrcům. "Již v pondělí dopoledne vybere Nadační fond Filmtalent Zlín na základě soutěže vítězné projekty. "V letošním roce se do soutěže o tuto podporu přihlásilo 36 projektů, z toho 22 postoupilo do druhého kola," poznamenal předseda správní rady Nadačního fondu Filmtalent Zlín, Čestmír Vančura. Mezi vybrané projekty, které se budou ucházet o finanční podporu, patří například pokračování úspěšného projektu Národního filmového muzea Na Film!, hraný komediální seriál z posledního roku střední školy zlínských režisérů Jana Bártka a Karolíny Zalabákové s názvem Jakože hustě či animovaný film režisérky Gabriely Plačkové Neuvěřitelný skříňkostroj doktora Steina.

Projekt Salon filmových klapek odstartoval v roce 1998 a za dobu existence projektu vzniklo už 2 222 klapek, které putovaly do soukromých sbírek. Nejúspěšnější v historii byla dosud klapka Libora Vojkůvky nazvaná Touhy plná, klapka rozevřená, v roce 2008 za ni dal kupec 199 tisíc korun.

 

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam