Hlavním tématem Zlínského jara bude Charta 77

ZLÍN - Už za několik dní začne ve Zlíně sedmý ročník festivalu demokracie a občanské společnosti Zlínské jaro. Jak serveru Zlin.cz za pořádající zájmové sdružení Zlínská křižovatka řekl Tomáš Pasterný, letošním hlavním tématem bude 40. výročí Charty 77.

Festival potrvá od 5. do 8. června a nabídne diskuse, výstavy, program pro studenty a lidé se mohou těšit i na hudebníka Jaroslava Hutku.

„Festivalu se zúčastní Petr Blažek, Jiří Drahoš, Jaroslav Hutka, Daniel Kroupa, Jaroslav Spurný, Jiřina Šiklová a Milan Uhde. V Městském divadle se bude diskutovat o rolích prezidenta, období normalizace a ,alternativních faktech´ v médiích a politice. Na náměstí Míru bude otevřena výstava, Nemohli jsme mlčet – lidé Charty 77 a v divadle tradiční prezentace neziskových organizací Normální je pomáhat. Závěr festivalu bude patřit debatě o uplynulých dvou dekádách Od Václava Havla k Donaldu Trumpovi,“ upřesnil Pasterný.

Hned první den dorazí do Zlíně prezidentský kandidát Jiří Drahoš, bývalý předseda Akademie věd ČR. V 19.00 hodin bude s lidmi debatovat o svých hodnotách, motivacích a cílech. O den později ve stejný čas bude připravena beseda historika Ústavu pro studium totalitních režimů Petra Blažka a socioložky Jiřiny Šiklové nazvaná Ztroskotanci a samozvanci. „Půjde o debatu na téma Charty 77. Beseda bude doplněna o hudební doprovod hudebníka a chartisty Jaroslava Hutky,“ doplnil Pasterný. Investigativní novinář a spoluzakladatel týdeníku Respekt Jaroslav Spurný zase 7. června v 19.00 hodin povykládá o alternativních faktech v médiích a politice. Poslední den festivalu bude na programu diskuze o rolích prezidenta v novodobých dějinách Od Václava Havla k Donaldu Trumpovi, kterou povede spisovatel, dramatik, scénárista a politik Milan Uhde a filosof a politik Daniel Kroupa.

Ani letos nebude chybět program pro studenty. „Převážně pro středoškoláky jsme letos připravili dopolední debaty se stejnými hosty: Poprvé u voleb, Poselství Charty 77 a Pravda vítězí?,“ dodal Pasterný.

Součástí festivalu budou rovněž dvě výstavy. Vernisáž výstavy Normální je pomáhat se ve foyer Městského divadla Zlín uskuteční 7. června v 17.00 hodin. Svou činnost zde představí na 20 neziskových organizací, výstava bude k vidění do 30. června. Vernisáž výstavy Ústavu pro studium totalitních režimů dokumentující činnost Charty 77 a především osudy některých jejích mluvčích bude na náměstí Míru 6. června v 17.00 hodin. Výstava tu potrvá do 5. července.

Charta 77, pojmenovaná podle dokumentu Prohlášení Charty 77 z 1. ledna 1977, představovala občanskou iniciativu kritizující komunistický režim za nedodržování lidských a občanských práv. K jejich dodržování se Československo zavázalo v Helsinkách podpisem Závěrečného aktu Konference o bezpečnosti a spolupráci v Evropě v roce 1975. Text Charty vznikl v prosinci 1976, publikován byl ve dnech 6. až 7. ledna 1977 v několika západoevropských listech. Charta měla v západní Evropě značný ohlas, na její podporu vzniklo několik iniciativ. Sdružovala lidi odlišných povolání, politických postojů i náboženského vyznání. Postihy signatářů Charty i dalších kritiků režimu vedly k vytvoření Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných (VONS) v dubnu 1978, který se snažil zveřejňovat osudy lidí stíhaných za své politické postoje. Do ledna 1990 Chartu podepsalo 1 883 lidí, vydáno bylo celkem 572 dokumentů o nejrůznějších společenských problémech.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x