Ve Zlíně končí unikátní výstava projekční techniky

Foto: Zlaté jablkoFoto: Zlaté jablko
Foto: Zlaté jablko
Co se děje 3. 6. 2017 | Autor: Irena Frolová

ZLÍN - V sobotu 3. června budou mít lidé poslední možnost zhlédnout unikátní výstavu projekční techniky ve zlínském Zlatém jablku. Expozice je zde vystavena v rámci Zlín Film Festivalu, serveru Zlin.cz to za pořadatele uvedla Kateřina Martykánová.

Výstava mapuje vývoj projekčních přístrojů. K vidění je celkem 20 exponátů, a to starších i novějších. "Jedná se o promítací stroje z produkce přerovské firmy Meopta, která zde představuje jak amatérské promítačky, tak velké profesionální stroje. Výstava na přístrojích demonstruje bohatou historii tohoto tradičního českého (a dříve československého) výrobce sahající až do roku 1933 a dokumentuje na nich vývoj promítací techniky," upřesnila Martykánová.

Profesionálními přerovskými kinoprojektory byla ve své době vybavena všechna kina v Československu, ale i v mnoha zemích Evropy, Asie a severní Afriky. Především díky své spolehlivosti slouží mnohde ještě dnes.

"K vidění jsou menší 8mm a 16mm amatérské promítačky Meoclub 16, Optilux nebo Meos Duo. Zejména pro mladší návštěvníky je to nevšední připomínka toho, jak sledovali pohádky nebo školní naučné filmy jejich rodiče a prarodiče. Z velkých profesionálních strojů zde je Meopton 1 pro promítání 16mm filmů a velmi slavná promítačka Meopton III 35 mm," přiblížila Jaroslava Němcová ze společnosti Meopta.

Světový věhlas si promítačka Meopton III získala díky svému účinkování v legendární Laterně Magice, programu československé expozice na Světové výstavě Expo v Bruselu v roce 1958, kde byla oceněna hlavní cenou výstavy Grand Prix.

Promítací technika je rozmístěna ve všech patrech prodejní galerie, a to do 3. června po celou otevírací dobu obchodního centra.

 

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam